X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kreml: USA ei taha loobuda ühepooluselisest maailmast

{{1513677900000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Esmaspäeval avaldatud USA uus rahvusliku julgeoleku strateegia jätab esimesel lugemisel imperialistliku mulje ja näitab, et Washington ei soovi loobuda ühepooluselisest maailmast, teatas Kreml teisipäeval.

"Strateegia pealiskaudsel lugemisel, eriti nende osade puhul, kus mainitakse ühel või teisel kombel meie riiki, on tervikuna loomulikult näha dokumendi imperialistlik iseloom, soovimatus loobuda ühepooluselisest maailmast, seejuures järjekindel soovimatus, mitmepooluselise maailma vastuvõetamatus," ütles ajakirjanikele Vene presidendi pressisekretär Dmitri Peskov.

"Vaieldamatult ei saa me nõustuda sellega, et meie riiki suhtutakse kui ohtu USA rahvuslikule julgeolekule," lisas ta.

Peskov märkis, et uus USA rahvusliku julgeoleku strateegia "on vaieldamatult mahukas dokument, mis vajab tähelepanelikku uurimist, mida muidugi tehakse kõikides asjaomastes ametkondades, et see mõtestada".

"Sõnastused on sellised üpris muljetavaldavad, kordan taas, need tuleb veel mõtestada," ütles presidendi pressisekretär.

Uues strateegias on ka häid asju, sealhulgas valmidus teha Venemaaga koostööd valdkondades, mis vastavad USA huvidele. See on vastavuses Moskva seisukohaga, ütles Peskov.

"On mõningaid tagasihoidlikke häid asju, sealhulgas valmidus teha Venemaaga koostööd valdkonnis, mis vastavad USA huvidele," möönis pressisekretär.

"See on täielikus vastavuses meie lähenemisega, millest rääkis president. Moskva otsib koostööd USA-ga seal, kus see on kasulik meile, ja nii palju, kui USA ametivennad on valmis seda tegema," märkis ta.

Peskov lisas, et täiuslikuks näiteks sellisest koostööst on hiljuti elusid päästnud eriteenistuste teabevahetus.

Venemaa ei näe USA valmidust pikendada START-lepet

Moskva on valmis arutama strateegilise ründerelvastuse piiramise lepingu (START) pikendamist viie aasta võrra, kuid esialgu ei näe Washingtoni-poolset valmisolekut, ütles Vene välisministeeriumi ametnik teisipäeval avaldatud usutluses.

"Oleme valmis arutama taolist võimalust (lepingu pikendamist viie aasta võrra), või vähemasti arutama seda ameeriklastega. Samas jutu alustamiseks on vaja teda, et ka Washington peab sellist pikendamist võimalikuks. See tähendab, me vajame selliseks vestluseks valmis olevat partnerit. Esialgu me sellist ei näe," ütles Vene välisministeeriumi massihävitusrelvade leviku tõkestamise osakonna juht Mihhail Uljanov.

Samas märkis ta, et START kehtib 2021. aastani ja selle pikendamiseks on aega veel küllaga.

Globaalse raketikaitsevõrgustiku paigaldamine võib ajendada Ühendriike alandama ühepoolselt tuumarelvade kasutamise lävendit, sõnas Uljanov.

"Globaalse raketikaitsevõrgustiku ühepoolne takistamatu paigaldamine on strateegilise stabiilsuse kontekstis põhiprobleem. USA raketikaitsearhitektuuri suurendamine, muu hulgas Euroopa segmendis, muudab oluliselt jõudude tasakaalu ründerelvade valdkonnas," lausus ta.

Moskva: USA otsib põhjust INF-leppest lahkumiseks

Washington otsib põhjust keskmaa-tuumajõudude piiramise (INF) lepingust lahkuda, leidis Uljanov.

"Washingtoni järjekindel soov esitada ilmselgeid tõendeid meile esitatavate süüdistuste kohta, tugevdab meis mõtet, et USA võib seada omale ülesandeid, mis jäävad kesk- ja lühimaarakettide likvideerimise lepingu eesmärkidest üpris kaugele või on isegi sellega vastuolus," ütles ta.

"Enamgi veel, propagandakampaania tugevdamine võib olla märk, et Washington on võtnud suuna lepingust lahkumisele nagu nad kunagi lahkusid raketitõrjelepingust. Leidmata tegelikku ajendit, püüavad luua selle omaenese väljamõeldistega," lisas Uljanov.

Venemaa võimalikust vastusest rääkides, tsiteeris diplomaat president Vladimir Putinit: "Kui USA partnerid soovivad lepingust lahkuda, vastame viivitamatult peegelmeetmega."

Uljanov meenutas samuti, et USA president Donald Trump allkirjastas 12. novembril USA 2018. aasta kaitse-eelarve seaduse, mis näeb Uljanovi sõnul ette kesk- ja lühimaarakettide likvideerimise lepinguga vastuolus oleva tiibraketi väljatöötamise.

"USA viitab sellele, et leping teadus ja arendustegevust ei keela, mis on ka tõsi. Seejuures esitletakse seda sammu vaat et sundkäiguna, elemendina meetmetekompleksis, mis "peab sundima Venemaad lepingut järgima" ja lõpetama selle "rikkumise"," lisas diplomaat.

Hiina: USA julgeolekustrateegia meenutab "külma sõja mentaliteeti"

Washington peaks loobuma iganenud arusaamadest ja külma sõja mentaliteedist, kommenteeris Hiina teisipäeval president Donald Trumpi esimest riikliku julgeoleku strateegiat, mille kohaselt soovib Peking heita väljakutse Ameerika võimule.

"Iga riik ja iga raport, mis moonutab fakte või esitab pahatahtlikku laimu, teeb seda asjata,"  märkis Hiina välisministeeriumi esindaja Hua Chunying.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: