Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mattis: USA rahvusliku julgeoleku fookus pole enam terrorismil

USA kaitseminister James Mattis.
USA kaitseminister James Mattis. Autor/allikas: Jacquelyn Martin/AP Photo/Scanpix

USA kaitseminister James Mattis ütles, et riigi rahvusliku julgeoleku peamine fookus läheb praegu suurvõimude konkrentsile, mitte enam terrorismile.

USA sõjalise strateegia prioriteediks peab olema valmisolek sõjaks ning strateegiliste eeliste loomine Venemaa ja Hiina suhtes, selgus Pentagoni uue riigikaitsestrateegia avalikustamisel.

Pentagoni kaitsestrateegia näeb ette sõjaväe laiendamist, sõjalise valmisoleku parandamist ja koostööd liitlastega.

"Antud strateegia näitab mu kavatsust saavutada kohest muutust suures mõõtkavas," kirjutas Mattis strateegia sissejuhatuses.

"Me peame rakendama loomingulisi lähenemisi, tegema jätkusuutlikke investeeringuid ja olema distsiplineeritud teostusel.... selles üha keerulisemaks muutuvas julgeoleku keskkonnas," lisas ta.

Mattise strateegia taotleb USA sõjaliste eeliste "erosiooni" peatamisega, sõnas USA asekaitseminister Elbridge Colby ajakirjanikele. Mattis mõistab, et Hiina ja Venemaa on mitu aastat tegelenud oma sõjalise võimekuse ülesehitamisega, et esitada meie sõjalistele eelistele väljakutset, ütles aseminister.

"Hiina on strateegiline rivaal, kes kasutab kiskjalikku majandust, et ähvardada oma naabreid, tegeledes samal ajal Lõuna-Hiina mere (madalike) militariseerimisega," kirjutas Mattis.

"Venemaa on rikkunud oma naaberriikide piire ja tahab oma naabrite majanduslike, diplomaatiliste ja julgeolekut puudutavate otsuste üle vetoõigust," lisas minister, tuues USA julgeolekuohtudena välja ka Iraani ja Põhja-Korea.

"Kõige kindlam viis, kuidas sõda ära hoida, on olla valmis seda võitma," ütles minister.

Mattis kutsus üles ka USA liitlasi Euroopas julgeolekusse rohkem panustama.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: