Kataloonias on valimiste eel seis tasavägine ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: AFP/Scanpix

Neljapäeval on Kataloonias parlamendivalimised. Arvamusküsitlused annavad peaaegu võrdse toetuse iseseisvusmeelsete ja iseseisvuse vastaste leerile.

Küsitluste järgi saavutavad iseseisvuslased napi võidu, aga kaotavad parlamendis enamuse ja igasuguse võimuliidu moodustamine saab olema keeruline, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Valimised Kataloonias on seekord kindlasti erakordsed juba praeguse olukorra tõttu. Mässus süüdistatav ametist tagandatud regionaalvalitsuse president Carles Puigdemont teeb kampaaniat Brüsseli pubis. Teise suure iseseisvuslaste partei ERC juht Oriol Junqueras viibib uurimise ajal Madridis Estremera vanglas.

Politoloog Antoni Biarnes nentis, et see on iseseisvuslaste kampaaniat kahjustanud.

"Samas võib-olla on reaktsioonina tekkinud solidaarsus, mis muutub häälteks, et protestida ebaõigluse vastu. Lõpptulemust on raske öelda, aga kahju on olnud oluline," märkis Kataloonia politoloogide ja sotsioloogide ühenduse direktor Biarnes.

Iseseisvusvastaste täht on Ciudadanose partei ja Ines Arrimadas. Just see partei võib valimised võita.

Kumbki leer tervikuna aga ilmselt enamust ei saa ja võimukõneluste võtmerolli võib lõpuks tõusta keskjoont hoidnud vasakpoolne valimisliit Catalunya en Comu, mis on seotud üleriigilise protestiparteiga Podemos.

Kolmapäeval õhtul võis ka nentida, et valimiskampaania oli läbi saanud ja seda meenutavad veel vaid plakatid tänavatel. Prognoosi kohaselt läheb neljapäeval valima suur osa piirkonna valijaskonnast, ligikaudu 80 protsenti.

Prouad Lina ja Teresa ütlesid korrespondent Epp Ehandile, et otsustavad hommikul, keda valida. Äärmuslased neile ei meeldi, aga need keskmised ka mitte ja iseseisvumise küsimuses on nad eri meelt.

"Kui me jääme ootama seaduslikku referendumit, siis seda ei tule, sest Hispaania ei luba seda," sõnas Lina.

"Aga on olemas riigi põhiseadus, mis paneb paika mängureeglid, millest tuleb kinni pidada, neist ei tohi üle astuda," ütles omakorda Teresa.

"Aga nad võiksid põhiseadust muuta," lausus seepeale Lina.

Mõlemad nentisid, et kuigi nad mõlemad on katalaanid, ei mõtle nad seetõttu veel ühtmoodi.

Toimetaja: Marek Kuul, Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: