Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mikser: Eesti hääletab Euroopaga ühtselt

{{1513841280000 | amCalendar}}
Foto: Postimees/Scanpix

Välisminister Sven Mikseri sõnul osaleb Eesti Euroopa Liidu ühise seisukoha kujundamisel Lähis-Ida küsimuses ning kuigi see viib vastuollu USA-ga, ei pelga ta tagasilööke suhetes Ühendriikidega.

"Enamike Euroopa riikide jaoks on tegu aastakümnete pikkuse seisukohaga. Eesti seisukohalt on oluline kujundada Euroopa ühine positsioon ja lähitundidel me töötame selle saavutamise nimel. Lähis-Ida küsimuses tuleb leida lahendus kahepoolsetes läbirääkimistel ehk ühtegi keerulist konflikti ei saa lahendada ühepoolsete deklaratsioonidega," ütles Mikser ERR-ile.

Eesti välisminister kinnitas, et kui EL-il õnnestub enne hääletust (Eesti aja järgi toimub see kas neljapäeva õhtul või reede esimestel tundidel) ühine seisukoht välja kujundada, hääletab Eesti Euroopaga ühtselt, kuigi mõned Euroopa riigid võivad jääda ka erapooletuks.

Mikseri sõnul on Eesti seisukoht, et Lähis-Ida konfliktile saab olla kahe riigi lahendus, nii et Iisraeli kõrval saab olema ka Palestiina riik.

"Kindlasti Jeruusalemmas ja selles, kas see saab olema jagatud kahe riigi pealinnana või on sellel mingi muu staatus, peavad kokku leppima osapooled. Rahvusvaheline kogukond saab siin aidata ainult konstruktiivselt kaasa," lisas minister.

USA suursaadik ÜRO-s Nikki Haley saatis igale ÜRO liikmesriigi saadikule kirja, kus ta teatas, et nii president Donald Trump kui ka Ameerika Ühendriigid laiemalt võtavad hääletust isiklikult ning jätavad meelde iga hääle selles küsimuses.

Mikser kommenteeris, et USA valitsuse otsus on olulisel määral ajendatud sisepoliitikast ning tegemist on Trumpi valimiseelse lubaduse täitmisega.

"Eks me kuuleme, mida ütleb USA suursaadik ÜRO-s Nikki Haley ja president Donald Trump. Me mõistame nende kaalutlusi, aga Euroopa Liit lähtub oma positsiooni kujundamisel Euroopa tõekspidamistest. Ma ei usu, et soovitava lõpptulemuse osas oleks USA-l ja Euroopa Liidul olulisi erimeelsusi, kuigi teed, kuidas selleni jõuda, võivad olla erinevad," rääkis Mikser.

Mikseri sõnul ei tasu karta, et USA suhted Euroopaga, aga ka konkreetselt Eestiga sellest halveneks ning näiteks USA panustamine Eesti julgeolekusse võiks saada mingi tagasilöögi.

"Euroopa ja USA on valdavates julgeolekut puudutavates võtmeküsimustes sarnastel seisukohtadel. Samas on ka teemasid, kus me oleme jäänud eriarvamustele, näiteks Iraani tuumaleppe või Pariisi kliimaleppe osas. Lähis-Ida rahuprotsessis oleme ju lõppkokkuvõttes ka ühel positsioonil, milleks on püsiv rahu regioonis," märkis välisminister.

Ratas: Eesti ja USA suhted on aegade parimad

Peaminister Jüri Ratas ütles neljapäeval valitsuse pressikonverentsil, et Jeruusalemma küsimus oli arutlusel viimasel Euroopa Ülemkogul ja tema lähtub neist positsioonidest, mis seal kokku lepiti ja välja öeldi.

"Me oleme seisukohal, et Eesti on ühtne Euroopaga," sõnas Ratas. Peaministri sõnul ei maksa peljata ka Eesti ja USA suhete halvenemist, sest need on täna väga head.

"Meie välisteenistustes töötavad inimesed on öelnud, et need suhted pole kunagi nii head olnud kui praegu," märkis Ratas ja tõi näidetena välja USA kongressi spiiker Paul Ryani ning asepresident Mike Pence´i visiidid Eestisse lõppeval aastal.

Toimetaja: Urmet Kook, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: