Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Trump ähvardab Jeruusalemma resolutsiooni toetajad abita jätta

{{1513836840000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

USA president Donald Trump ähvardas lõpetada rahalise abi andmise nendele riikidele, mis toetavad ÜRO-s Jeruusalemma-teemalist resolutsiooni.

Neljapäeval toimub araabia- ja moslemimaade palvel sel teemal ÜRO peaassamblee erakorraline istung.

Esmaspäeval pani USA ÜRO Julgeolekunõukogus veto resolutsioonile, milles soovitati eirata Ühendriikide otsust tunnustada Jeruusalemma Iisraeli pealinnana ja mitte viia oma saatkondi Jeruusalemma.

Trump hoiatas, et neljapäevasel hääletusel hoiab USA riikidel silma peal.

"Kõik need riigid, kes võtavad vastu meie raha ja hääletavad Julgeolekunõukogus meie vastu või kavatsevad hääletada assambleel meie vastu; ise võtavad meilt sadu miljoneid või isegi miljardeid dollareid ja hääletavad siiski meie vastu. Hea küll, me jälgime neid vastuhääli. Hääletagu vastu, meile ongi see suur kokkuhoid, meid see ei huvita," märkis Trump.

USA suursaadik ÜRO-s Nikki Haley oli varem saatnud igale liikmesriigile kirja, milles andis teada järgmist: "Kui te kaalute oma hääletamist, siis ma soovin, et te teaksite, et president ja Ameerika Ühendriigid võtavad seda hääletust isiklikult. Me jätame meelde iga hääle selles küsimuses." 

Euroopa Liidus on plaanis võtta hääletamise asjus ühine seisukoht

Saksamaa kordas kolmapäeval oma seisukohta olla vastu USA otsusele tunnistada Jeruusalemma Iisraeli pealinnana ning andis mõista, et Euroopa Liidu riigid arutavad ühist positsiooni enne hääletust erakorralisel ÜRO peaassambleel.

Välisministeeriumi kõneisik Rainer Breul ütles pressikonverentsil Berliinis, et Saksamaa loodab, et EL-il õnnestub enne neljapäeval toimuvat hääletust ühine seisukoht välja kujundada.

Breul meenutas, et Saksamaa, Prantsusmaa, Suurbritannia, Itaalia ja Rootsi on oma ühise ja eitava seisukoha juba 8. detsembril välja öelnud. Nimetatud riigid teatasid tookord, et Jeruusalemma staatus tuleb määratleda läbi rahukõneluste Iisraeli ja palestiinlaste vahel. 

Erdoğan: USA ei saa osta Türgi toetust

Türgi president Tayyip Erdoğan ütles neljapäeval, et USA ei saa osta ÜRO hääletusel Türgi toetust, vahendas Reuters.

"Härra Trump, te ei saa osta Türgi demokraatlikku tahet oma dollaritega," ütles Erdoğan pärast seda, kui Trump ähvardas vähendada abi nendele riikidele, kes toetavad ÜRO resolutsiooni, mis kutsub USA-d üles taganema otsusest tunnustada Jeruusalemma Iisraeli pealinnana.

Erdoğani sõnul loodab ta, et maailm annab Washingtonile õppetunni.

"Ma loodan ja ootan, et USA ei saa sealt (ÜRO-st) seda tulemust, mida loodab ning maailm annab USA-le väga hea õppetunni," sõnas ta Ankaras peetud kõnes.

Toimetaja: Marek Kuul, Laur Viirand, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: