Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mihkelson: Eesti hääletamine ÜRO-s ei halvenda meie suhteid USA-ga

Marko Mihkelson.
Marko Mihkelson. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Eesti peab toetama ÜRO Peaassamblee hääletusel Jeruusalemma-teemalist resolutsiooni, mis soovitab eirata USA otsust tunnistada Jeruusalemma Iisraeli pealinnana, ütles riigikogu väliskomisjoni esimees, IRL-i fraktsioonist lahkunud ja nüüd sõltumatu parlamendisaadik Marko Mihkelson.

"Eesti peab lähtuma selles ja kõigis teistes ÜRO hääletustes esmalt enda välispoliitilisest seisukohtadest. Pealegi oleme praegu veel Euroopa Liidu eesistuja, nii on meie huvides võimalikult ühtne Euroopa Liidu positsioon nii nn Jeruusalemma hääletuses kui ka teistes maailmapoliitikat puudutavates küsimustes," selgitas Mihkelson.

Tema sõnul ei ole enne ega pärast USA presidendi Donald Trumpi otsust tunnistada Jeruusalemma Iisraeli pealinnana ja viia sinna Ühendriikide saatkond mitte midagi muutunud Lähis-Ida rahuprotsessi lahenduseni jõudmises, milleks on läbirääkimised.

"Kahe riigi lahenduseni ja sh Jeruusalemma staatuseni viivad ainult läbirääkimised. Pelgalt ühepoolsed deklaratsioonid, mis puudutavad näiteks Jeruusalemma tulevikku, ei too seda lahendust lähemale," rõhutas Mihkelson.

Samas ta ei usu, et Eesti poolthääl ÜRO-s Ühendriikide otsust taunivale resolutsioonile tähendaks Tallinna tülliminekut Washingtoniga.

"Kindlasti mitte. USA positsiooni ei väljenda ainult üks isik. Ei arva, et [president Trumpi] ähvardav sõnum puudutab meid. Eesti on suveräänne riik, kellel on oma välispoliitilised seisukohad, kuid meie suhted USA-ga põhinevad samadel väärtustel ja eelolev hääletus ÜRO-s ei halvenda neid," ütles Mihkelson.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: