Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Urmas Reinsalu peab Eesti otsust ÜRO-s USA vastu hääletada valeks

Urmas Reinsalu.
Urmas Reinsalu. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Justiitsminister Urmas Reinsalu (IRL) peab lühinägelikuks Eesti otsust hääletada ÜRO-s resolutsiooni poolt, mis teeb maha USA presidendi Donald Trumpi Iisraeli poliitikat. Kriitiline on ka Reformierakonda kuuluv europarlamendi saadik Urmas Paet, kirjutab Delfi.

"Minu hinnangul oleks Eesti pidanud sarnaselt kuuele teisele EL liikmesriigile selles hääletuses mitte osalema,” ütles Reinsalu Delfile antud usutluses. "Me ei peaks osalema diplomaatilistes aktsioonides ÜRO-s, kui meie suurim sõjaline liitlane on palunud otsesõnu konkreetset resolutsiooni toetada.”

Reinsalu märkis, et olukord oleks teine, kui Euroopa Liidu riigid oleksid ühtselt hääletanud – siis poleks ka Eestil sobinud seda ühtsust rikkuda, seda enam, et ollaks veel eesistujariik.

"Me ei peaks kiirustama rahvusvahelises foorumis kohtunikuks olemisega keerulises küsimuses riigi üle, kelle väärtuspoliitikal rajanes 50 aastat Eesti okupeerimise mittetunnustamine,” rõhutas Reinsalu, lisades, et soovitas erapooletuks jäämist täna tungivalt, kuid paraku asjatult ka välisminister Sven Mikserile.

ÜRO peaassamblee võttis neljapäeval suure häälteenamusega vastu resolutsiooni mitte tunnistada USA presidendi Donald Trumpi avaldust tunnustada Jeruusalemma Iisraeli pealinnana. Eesti hääletas koos hulga Euroopa Liidu riikidega resolutsiooni poolt, samas kui kuus EL riiki - Läti, Poola, Rumeenia, Horvaatia, Tšehhi ja Ungari - jäid erapooletuks ega astunud USA vastu.

Kriitiline ka Urmas Paet

"Nagu võiski eeldada, siis mingit Euroopa Liidu ühisseisukohta ÜRO-s Jeruusalemma-resolutsiooni osas ei tekkinud. Seega oleks Eesti pidanud hääletama nagu näiteks Läti või Kanada, mitte sättima end püüdlikult USA hukkamõistjate leeri," teatas Euroopa Parlamendi saadik ja endine välisminister Urmas Paet.

Allikas: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: