Philippe Jourdan: Eesti külastamine on paavstile suur väljakutse

Paavst Franciscuse Eestisse tulek järgmise aasta septembris ei ole pelgalt viisakusvisiit ning kohtumine kohalike katoliiklaste ja tähtsate poliitikutega, vaid ennekõike kohtumine kogu Eesti rahvaga, ütles Rooma-Katoliku Kiriku Apostellik administraator piiskop Philippe Jourdan.

 "Minu jaoks on kõige tähtsam see, paavst ei tule Eestisse turismi tegema ega peamiselt valitsusega kohtuma, nagu teevad riigipead, vaid ta tuleb siia Eesti rahvaga kohtuma. Seetõttu on oluline, et meie ühiskond elaks tema visiidile kaasa ja inimesed mõistaks, miks paavst Eestisse tuleb," sõnas Jourdan.

Piiskopi sõnul ei jaga paavst oma visiitide käigus ainult õpetust, vaid püüab ka õppida neilt riikidelt ja rahvastelt, keda ta külastab.

"Kui paavst käis hiljuti Birmas ja Bangladeshis, kus teadupärast on probleem see, et osa budiste tapavad muhameedlasi, siis küsiti, mis on pistmist Rooma paavstil selle konfliktiga? Paavsti visiit näitas, et tema mõtted ja armastus on kogu inimpere, mitte ühe konkreetse grupi vastu."

Kuivõrd Eesti on Euroopas üks usuleigemaid rahvaid ning ka katoliiklasi on siin vähe, siis mis ikkagi toob paavsti Eestisse, uuris ERR-i ajakirjanik Anne Raiste Jourdanilt.

"Paavst tahab õppida inimestelt, kes on kannatanud ajaloo või oma usu tõttu. Need inimesed ja rahvad on talle eeskujuks. See, kuidas pärast Nõukogude perioodi lõppu Eesti vabanes ja ehitas üles oma ühiskonna, pakub paavstile siirast huvi. Rooma paavstile meeldivad väljakutsed. See, et Eesti on üks usuleigemaid riike ja kohalik katoliiklus on üks väiksemaid, kellega ta on kohtunud, teeb sellest paavstile suure väljakutse. See on midagi muud kui ta läheb Hollandisse või Inglismaale."

Rääkides eelseisvast aastast ütles piiskop Jourdan, et kindlasti annab paavsti visiit sellele erilise tähenduse, sest Rooma paavstil on eriline tähendus nii religiooni maailmas kui ka maailmas üldse. Eesti inimestel soovitas ta aga mõelda sellele, kuidas esmalt ennast ja seejärel maailma paremaks muuta.

"Üks ajakirjanik küsis kunagi ajakirjanikule omaselt püha ema Teresa käest, mida peaks muutma kirikus ja maailmas. Ema Teresa vastas, et esmalt tuleb muuta iseennast. Ka mina leian, et jõulude aeg võiks olla selleks, kus püüame esmalt muuta iseennast, et ka maailm paremaks muutuks."

Jourdani sõnul tunnetab ta inimestes palju hirmu ja ängi nende sündmuste pärast, mis maailmas aset leiavad.

"Kuid varem või hiljem hakkab iga inimene mõtlema küsimuste üle, mis annavad suuna meie elule. Me võime seda küll unustada aegajalt, aga need küsimused tulevad tagasi. Kui üks riik nagu Eesti peab end uuesti üles ehitama, siis need küsimused võivad jääda esialgu eemale, aga varem või hiljem saadakse aru, et neid küsimusi ei saa oma ja ühiskonna elus eirata. Varem või hiljem tulevad need tagasi."

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: