Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Serblasest poliitiku tapmine katkestas Belgradi kõnelused Kosovoga

{{1516100940000 | amCalendar}}
Foto: AP/Scanpix

Serbia-Kosovo kõnelused Euroopa Liidus katkesid Kosovo serblasest poliitiku Oliver Ivanovici tapmise tõttu, ütles EL teisipäeval.

Ühendus mõistis tapmise hukka ja avaldas lootust, et võimud ei säästa jõudu kurjategijate tabamiseks ja kohtu ette toomiseks.

EL-i pressiesindaja Maja Kocijancic ütles, et Brüssel kutsub pooli rahu säilitama.

Serbia-Kosovo kõnelused pidanuks jätkuma teisipäeval tehnilisel tasemel. Kõnelused katkesid eelmise aasta märtsis, kui peaminister Ramush Haradinaj toona veel opositsioonijuhina Prantsusmaal kinni peeti ja tekkis võimalus, et ta antakse kohtuotsusega Serbiale välja.

Haradinaj vabastati kuu aega hiljem ja septembris sai temast Kosovo peaminister.

Ivanovic oli mõjuvõimas serblasest poliitik

Kosovos lasti teisipäeval oma erakonna kontori ees maha prominentne serblasest poliitik Oliver Ivanovic, teatasid tema advokaat ja parteiametnik. Ivanovici tabas viis lasku.

"Mind teavitati, et ta lasti kohapeal maha ja kõik katsed teda Mitrovica haiglas elustada ebaõnnestusid," ütles advokaat Nebojsa Vlajic AFP-le.

64-aastast Ivanovici tulistati möödasõitnud autost, kui ta saabus oma partei peakorterisse Mitrovicas.

Hetkel pole kuriteo sooritajate kohta veel midagi teada. Kosovo valitsus on poliitiku mõrva hukka mõistnud ja nimetanud seda õigusriigile esitatud väljakutseks.

Serbia valitsuses Kosovoga tegelev ametnik Marko Djuric ütles kommentaariks, et tapmise korraldaja eesmärgiks oli paisata piirkond kaosesse.

"Kes ka ei oleks rünnaku taga, olgu nad siis serblased, albaanlased või mujalt pärit kurjategijad, tuleb neid karistada," sõnas Djuric.

Serbia president Aleksandar Vucic on kutsunud juhtunu tõttu kokku erakorralise julgeolekunõupidamise.

Ivanovic oli erakonna Vabadus, Demokraatia, Õigus esimees. Varem on ta süüdi mõistetud albaanlaste vastu omal ajal sooritatud sõjakuritegudes, kuid sellel teemal pidi peagi algama uus kohtuprotsess.

OSCE ja USA mõistsid hukka Kosovo serblaste poliitiku mõrva

Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) Kosovo missiooni juht ning USA suursaadik Prištinas mõistsid teisipäeval hukka Kosovo serblasest poliitiku Oliver Ivanovici mõrva.

Ivanovici mõrv on "šokeeriv ja äärmiselt kurvastav", ütles OSCE missiooni juht Jan Braathu.

Ivanovic oli "üks tähtsamaid Kosovo serblaste esindajaid kakskümmend aastat... kes tegutses oma kogukonna heaks väsimatult ja oli hinnatud vahemees Kosovos", lisas Braathu.

"See (mõrv) saab olema tõsiseks proovikiviks Kosovo seaduslikule korrale," ütles ta.

USA suursaadik Kosovos Greg Delawie kutsus võime "uurima juhtumit kiirelt ja professionaalselt ning tooma süüalused kohtu ette".

"Kõik osapooled peaksid hoiduma ohtlikust retoorikast, jääma rahulikuks sel tundlikul perioodil ning pühenduma tööle suhete normaliseerumise ning Kosovo ja Serbia kodanike elu parandamise suunas," ütles USA diplomaat.

USA välisministeerium manitses nädalavahetusel oma kodanikke Kosovos ettevaatusele "terrorismi tõttu".

Serbia nõuab kaasamist juurdlusse poliitiku tapmise üle Kosovos

Serbia president nõudis teisipäeval riigi kaasamist rahvusvahelistesse missioonidesse, mis uurivad juhtiva serblasest poliitiku tapmist Kosovos.

Serbia käsitleb surmaga lõppenud rünnakut Ivanovici vastu terroriaktina, ütles president Aleksandar Vucic.

"Serbia rakendab kõik vajalikud meetmed, et tapja või tapjad leitaks," ütles ta.

Vucici sõnul "on huvitavaid detaile, mis viitavad sellele, kes olla võivad tapjad".

Serbia välisminister: Kosovo poliitiku tapmine ähvardab stabiilsust Balkanil

Ivanovici tapmine ähvardab Kosovo ja Balkani regiooni stabiilsust, sõnas Serbia välisminister Ivica Dacic teisipäeval.

Ivanovici tapmine oli "arutu terroriakt", ütles Dacic visiidil Montenegros.

Kõige olulisem on tagada stabiilsus valdavalt serblastest elanikkonnaga Kosovo põhjaosas, sõnas Dacic.

"Kui stabiilsus Põhja-Kosovos satub ohtu, siis on stabiilsus ohus terves Kosovos ja kogu regioonis," ütles minister. Mõrv on "suur löök ja hoop serblastest elanike huvidele Kosovos", lisas ta.

Ivanovici peeti Kosovos mõõdukaks poliitikuks.

Mogherini ärgitas Kosovot ja Serbiat vaoshoitusele

Euroopa Liidu välispoliitika juht Federica Mogherini mõistis teisipäeval telefonivestlustes Serbia ja Kosovo presidentidega hukka Kosovo serblasest poliitiku mõrva ja kutsus üles rahule.

Teisipäeval pidid Brüsselis jätkuma Kosovo ja Serbia suhete parandamise kõnelused, mida vahendab EL.

Mogherini ütles telefonivestlustes, et Kosovo võimud "peavad tegema kõik, et süüdlased üles leida ja viivitamatult kohtu ette tuua", edastas EL.

Kosovo ja Serbia peavad "näitama üles rahu ja vaoshoitust", lisas ta.

Mogherini võõrustas kahe riigi presidentide kõnelusi viimati septembris. Teisipäevale kavandatud kohtumine pidi olema esimene töögrupi tasandi kohtumine 2016. aasta lõpust.

Meedia: tapetud Kosovo poliitik maetakse Serbiasse

Kosova Mitrovicas maha lastud Kosovo serblaste poliitik Oliver Ivanovic maetakse pärast lahkamist Belgradi, edastas Belgradi raadio B92.

Kosovo Mitrovica kliinilise meditsiini keskuse direktor Milan Ivanovic ütles, et lahkamisel osalevad Euroopa Liidu Kosovo missiooni EULEX esindajad ja Priština kohtumeditsiiniinstituudi asjatundjad.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: