X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

EL-i juht Donald Tusk hoiatas "troonide mängu" eest Balkanil

Donald Tusk 29. septembril Tallinnas.
Donald Tusk 29. septembril Tallinnas. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Euroopa Liidu alaline eesistuja Donald Tusk hoiatas neljapäeval nn troonide mängu eest Lääne-Balkanil, kus Brüssel üritab saavutada tihedamaid sidemeid riikidega, mis soovivad liiduga ühineda.

EL kasutab Bulgaaria kuuekuust eesistumisaega selleks, et üritada vähendada Venemaa, Türgi ja teiste riikide mõju oma üha enam muret tekitavas tagahoovis.

Kõneldes Sofias Bulgaaria eesistumise avatseremoonial võrdles president Tusk piirkonna ajalugu telesarja "Troonide mäng" sündmustega.

"Balkani ajalugu on dramaatilisem ja huvitavam kui "Troonide mängu" stsenaarium, kuigi selles ei ole draakoneid. Meile meeldiks, kui Balkani olevik ja tulevik sarnaneks vähem dramaatilisele stsenaariumile," lisas Tusk.

"Stabiilsus, julgeolek, jõukus on see, mida kogu piirkonna inimesed väärivad. Ja EL-i eesmärk on muuta see stsenaarium reaalsuseks," lisas Tusk.

Bulgaaria, Rumeenia, Sloveenia ja Horvaatia on ainsad riigid, mis on praeguseks EL-iga liitumiseni jõudnud.

Kuid regioon, kuhu kuuluvad ka Bosnia, Kosovo ja Serbia, on vajunud üha rohkem omavaheliste vaidluste, korruptsiooni ja organiseeritud kuritegevuse sohu.

Venemaa on samal ajal hoogustanud jõupingutusi, et pöörata tagasi mitmed tagasilöögid selles piirkonnas, nagu näiteks Montenegro liitumine NATO-ga ja kunagi venemeelse Makedoonia valitsuse kursimuutus.

"Balkani euroopastamine on vajalik selleks, et takistada Euroopa balkanistamist," hoiatas hiljuti Bulgaaria peaminister Bojko Borissov.

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: