Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Erdogan lubas operatsiooni Süüria piirialal laiendada

Türgi president Recep Tayyip Erdogan.
Türgi president Recep Tayyip Erdogan. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Türgi president Recep Tayyip Erdogan teatas reedel võimupartei liikmetele peetud kõnes, et Ankaral on kavas laiendada sõjalist operatsiooni Süürias kogu piiri ulatuses.

Hetkel Süüria loodeosas Afrini piirkonnas toimuv operatsioon võib Türgi riigipea sõnul laieneda itta kuni Iraagi piirini, sealhulgas ka Manbiji linna, vahendas Reuters.

Eelmisel nädalal Afrini lähistel alanud operatsioon, millest võtavad osa nii Türgi relvajõud kui Ankara toetatud Süüria opositsioonivõitlejad (Vaba Süüria Armee), on suunatud Süüria kurdide omakaitseväe YPG vastu.

Ankara peab USA juhitud ISIS-e vastase koalitsiooni liitlaseks olevat YPG-d terroriorganisatsiooniks, sest Türgi võimude hinnangul on sisuliselt tegu keelustatud Kurdistani Töölispartei (PKK) Süüria haruga. YPG on Ankara süüdistused tagasi lükanud.

Samal ajal on YPG olnud oluliseks osaks Süüria Demokraatlikest Jõududest (SDF), mis on lääneriikide peamine liitlane ISIS-e vastases võitluses ning mille üksused vallutasid USA koalitsiooni õhuväe toel oktoobris ka ISIS-e "pealinna" Raqqa.

Seoses ISIS-e vastase koalitsiooni selle kuu teatega, et neil on kavas Süüriasse moodustada SDF-i baasil terrorismivastane piirivägi, on Ankara oma kurdidevastast retoorikat karmimaks muutnud ja Washingtoni teravalt kritiseerinud.

Suurem osa kurdide üksuste kontrolli all olevatest piirkondadest asub Süüria kirdeosas. Afrini piirkond on aga loodeosas ning see on ülejäänud kurdide aladest sisuliselt ära lõigatud.

Erdogani reedese teate kõige olulisem osa seisneb selles, et Süüria kirdeosas, sealhulgas Manbiji linnas, on kurdide üksuste juures kohal ka USA sõdurid. Türgi relvajõudude rünnak selle piirkonna vastu tooks sisuliselt kaasa olukorra, kus kahe olulise NATO riigi sõdurid on vastamisi.

Vaatlejate sõnul pole senine operatsioon Afrini piirkonnas olulisi muutusi kaasa toonud, sest Türgi-meelsete jõudude edasiliikumist on muuhulgas takistanud ka halb ilm. Kokkupõrgetes on hukkunud kümneid inimesi, sealhulgas tsiviilisikuid.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: