Türgi: Süüria operatsioonid lõppevad, kui pagulased saavad koju naasta
Türgi sõjalised operatsioonid Süürias lõppevad siis, kui 3,5 miljonit Türgis olevat pagulast saavad turvaliselt koju naasta, ütles president Tayyip Erdoğani pressiesindaja teisipäeval.
Ibrahim Kalin ütles pressiteate vahendusel pärast Ankaras toimunud julgeolekukohtumist, mida juhatas Erdoğan, et Afrinis antakse tsiviilelanikele ka humanitaarabi, vahendas Reuters.
Türgi sõjaväelased ja Süüria mässulised alustasid eelmisel nädalal Afrinis pealetungi Süüria kurdi rahvakaitseüksuste (YPG) vastu.
Teisipäeva öösel arreteerisid Türgi võimud kümneid inimesi, süüdistades neid Süüria operatsiooni kohta terroristliku propaganda levitamises, teatas riigimeedia.
Kokku on võimud arreteerinud sellise süüdistuse alusel ligi 100 inimest, nende hulgas poliitikuid, ajakirjanikke ja aktiviste.
Teisipäevaöised politseihaarangud keskendusid Türgi lääneosas asuvale Izmiri provintsile, kuid inimesi on nädalavahetusel alanud operatsiooni järel vahistatud üle kogu riigi.
Juhid kutsusid Süüria kurde üles end Türgi vägede vastu mobiliseerima
Süüria kurdide juhid kutsusid oma jõude üles mobiliseeruma Türgi vägede vastu Afrini regioonis.
"Inimeste tahe on võitmatu. Me kutsume kõiki oma õilsaid inimesi üles kaitsma Afrinit ja selle uhkust ning lööma kaasa kõigis sellega seotud tegevustes," teatas YPG tsiviiljuhtkond.
YPG põhja piirkonna vägede ülemjuhataja Siyamand Walat ütles, et Türgi on püüdnud mitu päeva Põhja-Süüriasse tungida, kuid pole suutnud seda teha.
"Meil on väed Afrinis, tuhanded... Nad kaitsevad piiri ja inimesi. Afrin on õppinud vastu pidama," ütles Walat Reutersile.
"(Kui vaja) kõik võitlejad lähevad Afrinisse. Me oleme igal hetkel valmis," ütles ta.
Türgi õhu- ja maavägede pealetung on kestnud neli päeva ning selle sihtmärk on Afrinis tegutsevad YPG võitlejad, keda toetab USA. Ankara hinnangul on YPG Türgis tegutseva Kurdistani Töölispartei (PKK) haru.
Süüria kurdid ja nende liitlased on hõivanud suured alad Süürias, aidates USA-l ja selle liitlastel ISIS piirkonnast välja tõrjuda. YPG on USA peamine liitlane Süürias.
Täiendavate jõudude viimine Süüria idaosast Afrinisse võib olla aga keeruline, sest nõuab president Bashar al-Assadi kontrolli all oleva territooriumi läbimist.
Kurdide väed ja nende liitlased on alates Süüria konflikti puhkemisest loonud riigi põhjaosas kolm autonoomset kantonit, nende hulgas Afrini. Loodud kantonid ei allu president Bashar al-Assadi kontrollile.
Minister: Türgi ei soovi kokkupõrkeid USA, Vene või Süüria jõududega
Türgi välisminister Mevlüt Çavuşoğlu ütles, et Türgi tahab vältida kokkupõrkeid USA, Vene või Süüria jõududega, kuid astub vajalikke samme enda julgeoleku tagamiseks.
Nii USA-l kui ka Venemaal on Süürias väed ning nad on kutsunud Türgit üles Afrini operatsioonist taganema.
Türgi president Tayyip Erdoğan on öelnud, et Türgi eesmärk on lõpetada YPG kontroll mitte ainult Afrini regioonis, vaid ka Manbij linnas.
"Manbij terroristid provotseerivad pidevalt tulistamisega. Kui USA ei peata seda, siis teeme seda meie," vahendas ringhääling Haberturk Çavuşoğlu sõnu teisipäeval.
"Meie eesmärk ei ole kokkupõrked venelaste, Süüria režiimi või USA-ga, vaid võidelda terroristliku organisatsiooniga," ütles Çavuşoğlu.
"Ma pean astuma vajalikke samme. Kui ei, siis on meie tulevik riigina homme ohus. Me ei karda kedagi, me oleme kindlameelsed. Me ei ela hirmus ja ähvardustes," lisas minister.
Hiljem teatas Çavuşoğlu Twitteris, et operatsiooni käigus on saanud surma kaks Türgi sõdurit.
Toimetaja: Merili Nael