Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

USA: Süüria režiimi keemiarünnakute eest Ida-Ghoutale vastutab Venemaa

Keemiarünnakust mõjutatud lapsed Douma linnas Ida-Ghouta piirkonnas 22. jaanuaril.
Keemiarünnakust mõjutatud lapsed Douma linnas Ida-Ghouta piirkonnas 22. jaanuaril. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Venemaa kannab vastutust Süüria valitsuse keemiarünnakute eest Ida-Ghoutas, ütles USA välisminister Rex Tillerson teisipäeval.

"Hiljutised rünnakud Ida-Ghoutas tekitavad tõsist muret, et Bashar al-Assadi režiim Süürias võib olla jätkamas keemiarelvade kasutamist omaenda rahva vastu," ütles Tillerson ajakirjanikele Pariisis. "Alles eile langes üle 20 tsiviilisiku, enamik neist lapsed, arvatava kloorirünnaku ohvriks." 

"Kes iganes rünnakud korraldas, lõppastmes kannab Ida-Ghouta ohvrite ja pärast Venemaa sekkumist Süürias lugematu arvu teiste keemiarelvadega rünnatud süürlaste ees vastutust Venemaa," rõhutas ta.

Aktivistid ja päästemeeskonnad süüdistasid esmaspäeval Süüria režiimi kloorirünnakus Damaskuse mässuliste kontrolli all olevas Douma eeslinnas, milles sai kannatada 20 tsiviilisikut. Douma asub Ida-Ghouta piirkonnas.

USA välisministri sõnul ei ole võimalik eitada, et Venemaa on oma liitlast Süüria režiimi kaitstes rikkunud "endale võetud kohustusi raamleppe garandina".

"Miinimum, mida Venemaa peab tegema, on Julgeolekunõukogu tulevastele hääletustele veto panemisest hoidumine või hääletusest kõrvalejäämine," ütles Tillerson.

Pariisis kohtusid teisipäeval 29 riigi esindajad, et kooskõlastada sanktsioonide kehtestamist keemiarünnakute toimepanijatele Süürias ja neile kriminaalsüüdistuste esitamist.

Kohtumise eesmärk oli julgustada riike jagama informatsiooni, et koostada nimekiri Süürias ja mujal keemiarünnakute korraldamisega seotud isikute kohta. Seejärel oleks võimalik kehtestada neile sanktsioonid.

Damaskust on korduvalt süüdistatud keemiarelvade kasutamises kuus aastat kestnud konfliktis. ÜRO on süüdistanud Süüria režiimi gaasirünnaku korraldamises 2017. aasta aprillis opositsiooni kontrolli all olevas Khan Sheikhuni külas.

Prantsusmaa andmeil on Süürias alates 2012. aastast kasutatud keemiarelvi 130 eraldiseisval juhul.

BBC šokeeriv videomaterjal Ida-Ghoutast

BBC kätte on jõudnud hiljuti Ida-Ghoutas filmitud materjal. (NB! Video ei sobi vaatamiseks nõrganärvilistele.)

Viimase paari nädala jooksul on seal hukkunud umbes 200 inimest, nende seas 50 last.

Alates 2017. aasta novembri keskpaigast on Ida-Ghouta piirkonnas olnud piiramisrõngas umbes 393 000 inimest, kes peavad taluma peaaegu igapäevast suurtükituld ja õhurünnakuid, mida sooritavad Süüria valitsusväed ning neid toetavad jõud.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: