Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Hiina eitab luuretegevust Aafrika Liidule kingitud peakorteris

Aafrika Liidu peahoone Addis Ababas.
Aafrika Liidu peahoone Addis Ababas. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Ajalehe Le Monde uurimuse järgi on Hiina valitsus viis aastat spioneerinud 55 riigist koosneva Aafrika Liidu peakorterit Addis Ababas Etioopias. Lehe väitel kasutati aafriklaste järele luuramiseks uue hoone IT-osakonda.

Hiina ehitas Aafrika Liidu uue peakorteri ise ja kinkis selle ühendusele südamliku partnerluse ettekäändel. Prantsuse ajalehe väitel on luuramine toimunud alates aastast 2012, kui hoone avati. Luureks kasutatud "tagauks" liidu arvutisüsteemidesse avastati esimest korda jaanuaris 2017, kui IT-osakonna insenerid märkasid ebatavalist aktiivsust hilisõhtul, mil hoones polnud enam töötajaid.

"[Hoone] on täielikult hiinlaste varustatud. Arvutisüsteemid anti üle kasutusvalmina. Hiina insenerid on jätnud sinna tahtlikult kaks viga: tagauksed, mis annavad diskreetse ligipääsu kõikidele organisatsiooni mõttevahetustele ja tegevustele," kirjutab Le Monde.

Hiina suursaadik Aafrika Liidus Kuang Weilin nimetas väiteid absurdseks ja eitas, et Hiina on kasutanud infrastruktuuri luuramiseks. "Ma tõsiselt kahtlen selle [artikli] kavatsustes," ütles Weilin esmaspäeval ajakirjanikele. "Ma arvan, et see on õõnestav ja saadab inimestele väga negatiivse sõnumi. Ma arvan, et see ei ole hea ajalehe enda jaoks. Kindlasti tekitab see probleeme Hiina-Aafrika suhetes."

Aafrika Liit asus kiirelt olukorda parandama, ostes endale isiklikud arvutiserverid ning krüpteerides andmed ja kommunikatsiooni. Pole selge, kas küberluure eesmärk oli midagi enamat, kui soov hoida Aafrika regioonil silma peal ja jälgida selle poliitikaid.

Toimetaja: Anette Parksepp

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: