Moskva mõistis hukka USA tuumapoliitika

{{1517664360000 | amCalendar}}
Venemaa riigiduuma.
Venemaa riigiduuma. Autor/allikas: TASS/Scanpix

Moskva mõistis laupäeval hukka USA uue tuumapoliitika, mis on Moskva hinnangul sõjakas ja Venemaa-vastane.

"Selle dokumendi sõjakas ja Venemaa-vastane iseloom on ilmselge," on öeldud välisministeeriumi avalduses, mille kohaselt valmistas see sügavat pettumust.

"Me peame võtma arvesse praegu Washingtonis ringlevaid lähenemisi ja rakendama vajalikke meetmeid omaenda julgeoleku tagamiseks," märkis ministeerium.

Pentagon avalikustas reedel kava oma tuumaarsenali ümberkorraldamise kohta, seda suuresti vastuseks Venemaa tegevusele viimastel aastatel.

Kavas on muu hulgas välja töötada uued väiksema mõjuraadiusega ehk taktikalised tuumarelvad.

USA president Donald Trump ütles, et strateegia arendab võimekusi, mille eesmärk on muuta tuumarelvade kasutamine vähem tõenäoliseks.

Ühendriikidel on juba praegu olemas massiline tuumaarsenal, sealhulgas 150 erinevates Euroopa riikides ladustatud tuumapommi B-61, mida saab ümber muuta väikse mõjuraadiusega (low-yield) versioonideks.

Uusi relvi, mida Pentagoni kava ette näeb, saaks välja tulistada laevadelt või allveelaevadelt ning seega poleks neid vaja Euroopas ladustada.

Moskva sõnul on tegemist katsega seada kahtluse alla (Venemaa) õigus legitiimsele kaitsele.

"Me loodame, et Washington on teadlik kõrgest ohutasemest, mida uus poliitika esindab," seisab Vene välisministeeriumi avalduses.

Ministeerium märkis, et dokument sisaldab kõikvõimalikke Vene-vastaseid klišeesid ja lõpeb alusetute süüdistustega, nagu oleks Venemaa rikkunud relvastuskontrolli leppeid. Ministeerium lisas, et Moskva järgib rangelt oma kohustusi kõigi rahvusvaheliste lepete suhtes.

Šamanov: USA tuumarelvaplaan on väljapressimine

USA plaan töötada välja uued väiksema mõjuraadiusega taktikalised tuumarelvad vastuseks keskmaatuumarelvastuse (INF) leppe rikkumisele Venemaa poolt on sihilik ja alusetu väljapressimine, väitis riigiduuma kaitsekomisjoni esimees Vladimir Šamanov laupäeval.

"See on lihtlabane väljapressimine, me oleme korduvalt tõestanud, et oleme teinud INF-leppe osana vastu võetud kokkulepete tulemusena kahjutuks rohkem rakette kui USA pool," ütles Šamanov äsjaavaldatud USA tuumadoktriini kommenteerides.

"Venemaa ei riku mingil juhul kokkuleppeid; see on tühi, alusetu ja tõenditeta avaldus."

Pentagoni kavandatavad uued taktikalised tuumarelvad on mõeldud väljatulistamiseks pealvee- või allveelaevadelt. Šamanovi sõnul saab neid kasutada nii õhutõrjeks kui tuumarünnakuteks, ning väga kiiresti.

"Kõik see on jätk nende jultunult agressiivsele poliitikale eesmärgiga säilitada ainuliidri positsioon. Nad ei suuda aktsepteerida, et seda ei juhtu iial, seda ei luba ei Hiina ega Venemaa," ütles Šamanov.

Toimetaja: Priit Luts, Merili Nael

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: