Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kirikutele raha eraldamise õiguspärasus sattus kahtluse alla

Kirikud ei ole saanud kätte ligi kaheksat miljonit eurot, sest rahandusministeerium ja siseministeerium alles kontrollivad õiguskantsleri abiga rahaeraldamise õiguspärasust.

Valitsus otsustas mullu detsembris eraldada omandireformi reservfondist sõja ja okupatsiooni käigus tehtud ülekohtu heastamiseks Eesti Apostlik-Õigeusu Kirikule 1,55 miljonit ja Eesti Evangeelse Luterliku Kirikule 6,75 miljonit eurot.

Riigihalduse minister Jaak Aab ütles ERR-ile, et enne toetuse väljamaksmist tuleb siseministeeriumil ja rahandusministeeriumil sõlmida kirikutega toetuse kasutamise lepingud, milles muuhulgas lepitakse kokku toetuse sihtotstarve ja kasutustingimused.

"Selleks on vaja täpsustada üle juriidilised küsimused. Õiguskantsler on seisukohal, et õigusselguse huvides on vaja üle vaadata õigusaktide omavaheline seos. Vaatame selle ministeeriumite ja riigikantseleiga lähiajal üle, et kujundada ühine seisukoht," lausus Aab.

Õiguskantsleri büroost kinnitati ERR-ile, et tõepoolest on nendeni jõudnud palve hinnata kirikutele rahaeraldamise õiguspärasust.

Vabariigi valitsus täiendas detsembri keskpaigas oma määrust "Vabariigi Valitsuse omandireformi reservfondist raha eraldamise ja kasutamise korra kinnitamine" õiguskantsleri hinnangul viisil, mis jätab üles kahtlused muudatuse õiguspärasuses.

"Seepärast asus õiguskantsler tehtud muudatust analüüsima ning on juba juhtinud valitsuse liikmete tähelepanu võimalikele probleemidele. Lõplik selgus selles, kuidas kujunenud olukord õiguspäraselt lahendada, saabub lähiajal. Õiguskantsler teeb kõik endast oleneva, et sellele kaasa aidata," ütles õiguskantskantsleri kantselei kommunikatsioonijuht Janek Luts.

Minister Aab rõhutas, et see kõik ei tähenda, et kirikud jääks lubatud rahast ilma. "Raha kindlasti tuleb," kinnitas ta.

Määruse muutis omandireformi reservfondist raha eraldamise ja kasutamise korda omanike keskliidu ja muinsuskaitse seltsi ettepanekul.

Enne seda kehtinud määrus ei näinud ette reservfondi vahendite kasutamist kulude katmiseks omanikele tagastatud ehitismälestiste või sakraalehitiste korrashoiuks, säilitamiseks või taastamiseks.

Määrust täiendas valitsus viisil, et erastamisest laekuvat raha oleks võimalik kasutada ka eelnimetatud otstarvetel.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: