Ministeerium kavandab elatise miinimummäära vähendamist

Lapsed.
Lapsed. Autor/allikas: Kristjan Teedema/Postimees/Scanpix

Justiitsministeerium kavandab alaealisele lapsele makstava elatise summa kindlaksmääramiseks uue arvutamismudeli väljatöötamist, mis arvestaks rohkem elatist maksma kohustatud inimese reaalsete võimalustega ning vähendaks seega miinimumpalka saava vanema kohustust.

Ministeeriumi esialgsete plaanide kohaselt peaks alaealisele lapsele makstava elatise summa kindlaksmääramise mudel arvesse võtma kohustatud vanema sissetulekut, ülalpidamist saavate laste arvu ja vanust ning lapsetoetust, ütles justiitsministeeriumi pressiesindaja Kristin Rammus ERR-ile.

"Ettepanekute tulemusel väheneks kehtiva süsteemiga võrreldes elatise summa, mida peaks maksma miinimumpalka saav vanem, kuid suureneks summa, mida peaks maksma kõrgepalgaline vanem," tõdes Rammus.

Rammus märkis, et ministeerium esitas memo ettepanekutega valitsusele juba mullu detsembris ning kui valitsus selle heaks kiidab, siis hakkab ministeerium teemat põhjalikumalt analüüsima ja perekonnaseaduse muutmise eelnõu jaoks väljatöötamiskavatsust koostama.

"Hetkel on meil juba käimas elatise asjade kohtupraktika analüüs ning sel teemal on toimunud ka mitmeid kohtumisi teiste ministeeriumide esindajatega," ütles Rammus.

Seni kehtiva seaduse kohaselt on ühes kuus ühele lapsele makstavaks elatisraha miinimumiks vähemalt pool alampalgast ehk 250 eurot kuus.

Ka riigikohus on leidnud, et elatisraha miinimummäär on kerkinud liiga kõrgele ning elatisraha suurus tuleks miinimumpalgast lahti siduda.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: