Kohus võttis Tartu Milli maksupettuse süüasja otsuseks lisaaega

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Tartu Milli tootmishoone Autor/allikas: POSTIMEES/SCANPIX

Tartu maakohus võttis Tartu Milli maksupettuse kriminaalasja kohtuotsuseks veel lisaaega ning langetab otsuse ilmselt märtsis.

Algselt oleks pidanud kohus otsuse langetama veebruari alguses, kuid võttis kohtuasja mahukuse tõttu lisaaega kuni 16. veebruarini. Nüüd võttis kohus lisaaega otsuse tegemiseks kuni märtsi keskpaigani, ütles maakohtu pressiesindaja Krista Tamm ERR-ile.

Jaanuari keskel toimunud kohtuvaidluses taotles Lõuna ringkonnaprokurör Marek Vahing Priit Saarele (52) tingimisi nelja-aastast vangistust nelja-aastase katseajaga, millest eelvangistuses on juba ära kantud kaks päeva, Leonid Dulubile (38) üheksa-aastast vangistust, millest eelvangistuses on tal juba ära kantud kolm kuud ja 28 päeva ning Tartu Millile juriidilise isikuna rahalist karistust 10 miljonit eurot.

Süüdistatavate kaitsjad palusid kohtul nende kaitsealused kogu süüdistuse ulatuses õigeks mõista.

Samas asjas kohtu alla antud Meelis Jürimäe (52) osas eraldas kohus materjalid kokkuleppemenetluseks ning mullu 15. novembril tunnistas kohus ta süüdi kuulumises kuritegelikku ühendusse ja maksuhaldurile Tartu Milli maksudeklaratsioonides valeandmete esitamisele kaasaaitamises.

Kohus mõistis talle tingimisi kolmeaastase vangistus kolmeaastase katseajaga. Menetluskuludena peab ta tasuma 1319 eurot. Jürimäe suhtes tehtud kohtuotsus on jõustunud.

Mullu septembris alanud protsessil Dulub, Saar ja Tartu Mill end süüdi ei tunnistanud.

Süüdistuse kohaselt esitas AS Tartu Mill käibedeklaratsioonides valeandmeid 2012. aasta jaanuarist kuni 2013. aasta septembrini.

Ettevõtte toonast ostujuhti süüdistab prokuratuur kaheksaliikmelise kuritegeliku ühenduse kaasabil valeandmete esitamise organiseerimises.
Uurimisel kogutud tõendid viitavad sellele, et kuritegeliku ühenduse liikmed kasutasid üle 30 variettevõtte, mille kaudu näidati tehinguid, mida tegelikult ei toimunud.

Nende näilike tehingute eest esitasid variettevõtted AS-ile Tartu Mill võltsarveid, mille alusel kandis süüdistatav kuritegeliku grupi kontrolli all olevatele variettevõtetele raha ning sel viisil varjati tehinguid AS-i Tartu Mill ja tegelike teraviljamüüjate vahel, märkis süüdistus.

Süüdistuse kohaselt jõudis võltsarvete alusel üle kantud raha kui kuritegelik tulu sularahana tagasi ühenduse liikmeteni, sealhulgas ostujuhini ning sularaha kasutati tegelikele teraviljamüüjatele vilja ja rapsi eest tasumiseks ning kuritegeliku ühenduse tegutsemise rahastamiseks, sealhulgas ühenduse liikmetele tasumiseks.

Tartu maakohus mõistis juba 2014. aasta alguses kuus kuritegeliku ühenduse liiget kokkuleppemenetluses süüdi. Kohus leidis, et nende süü on tõendatud ning toime pandud kuritegusid tunnistasid ka süüdistatavad ise.

Tartu Mill AS ei pea süüdistust põhjendatuks.

"Alates 2013. aastast on kriminaalmenetluses kasutatud massiivselt jälitustegevust ja kontrollitud erinevaid võimalikke versioone ning leitud, et kuritegeliku ühendusega oli seotud üks Tartu Mill AS-i endine töötaja. Uurimine ei tuvastanud, et Tartu Mill AS oleks kuulunud kuritegelikku ühendusse, ega ka seda, et ettevõttel oleks olnud võimalik omistada majanduslikku kasu," ütles Tartu Milli õigusnõustaja Ivo Raudjärv.

"Süüdistus on lähtunud hüpoteesist, et läbi erinevate ühenduse kontrolli all olevate variäriühingute jõudis sularaha tagasi ühenduse liikmeteni, millest osaga tasuti põllumeestele kauba eest, seda ilma käibemaksuta, ning ülejäänud osa jäi kuritegeliku ühenduse kasutusse. Ometigi on tähelepanuta jäänud, et kogu sellest protsessist pole Tartu Mill AS saanud majanduslikku kasu ja see protsess ei teinud äri ka kuidagi paremaks. Seda on tunnistanud ka kuritegeliku ühenduse liikmed," märkis ta.

Kriminaalasja uuris maksu- ja tolliameti uurimisosakond ning uurimist juhtis Lõuna ringkonnaprokuratuur.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: