Kohus mõistis Tartu Milli maksupettuse süüasjas õigeks

{{1520572140000 | amCalendar}}
Foto: POSTIMEES/SCANPIX

Tartu maakohus mõistis reedel Tartu Milli, Leonid Dulubi (38) ja Priit Saare (52) maksupettuse kriminaalasjas õigeks kuriteo tuvastamatuse tõttu. Kohus tunnistas aga Dulubi ja Saare süüdi kuulumises kuritegelikku ühendusse.

Tartu maakohus mõistis Leonid Dulubile (38) nelja-aastase tingimisi vangistuse sama pika katseajaga ning Priit Saarele (52) kolmeaastase tingimisi vangistuse sama pika katseajaga. Karistusaja hulka arvatakse Dulubil juba eelvangistuses ära kantud kolm kuud ja 28 päeva ning Saarel kaks päeva.

Menetluskuludena peavad Dulub ja Saar tasuma 1250 eurot.

Süüdistatavate osalise õigeksmõistmise tõttu peab Eesti Vabariik pärast otsuse jõustumist hüvitama valitud kaitsjatele makstud tasu katteks Tartu Millile 39 774, Dulubile 3640 ja Saarele 588 eurot.

Kohus ei tuvastanud olemasolevaid tõendeid hinnates, et Dulub oleks Tartu Milli ostujuhi ja juhtivtöötajana tegutsenud maksukohustuse vähendamise eesmärgil ja Tartu Milli huvides.

Kohus leidis, et Dulub ja Saar kuulusid mõlemad varem süüdi mõistetud isikute poolt 2012. aastal moodustatud kuritegelikku ühendusse, mille eesmärk oli maksupettuste toimepanemine peamiselt Lõuna-Eestis. Ühendus oli püsiva liikmeskonnaga ja tegutses kuni liikmete kinnipidamiseni oktoobris 2013.

Kõigil liikmetel oli kindel roll ja nad andsid sellest tuleneva panuse ühenduse eesmärkide realiseerimisel.

Dulub jagas muuhulgas ühenduse liikmele infot teravilja ja rapsi hindade osas, korraldas vilja nõuetekohase vastuvõtmise Tartu Millis ning esitatud arvete kiire tasumise. Ta sai kuritegelikult ühenduselt tasu alates 2012. aasta augustist vähemalt kaks eurot igalt viljatonnilt, mis õnnestus Tartu Millile selliselt müüa.

Saar aitas leida võimalikke teraviljamüüjaid ning oli osade variäriühingute asutaja ja juhatuse liige, samuti vahendas kuritegelikule ühendusele viljamüüjate esitatud arveid ja infot ning sai selle eest tasu.

Dulubile ja Saarele karistuse mõistmisel arvestas kohus sellega, et nad on varem kriminaalkorras karistamata ning Saare puhul ka sellega, et tema roll kuritegelikus ühenduses oli kõige väiksem.

Prokuratuur süüdistab Tartu Milli käibedeklaratsioonides valeandmete esitamises, mille tulemusena jäi riigile laekumata käibemaksu üle 1,2 miljoni euro. Süüdistuse järgi esitas Tartu Mill käibedeklaratsioonides valeandmeid 2012. aasta jaanuarist kuni 2013. aasta septembrini. Ettevõtte selleaegset ostujuhti Dulubi süüdistatakse kaheksaliikmelise kuritegeliku ühenduse, sealhulgas Saare kaasabil valeandmete esitamise organiseerimises.

Kohtueelse menetluse raames kogutud tõendid viitasid sellele, et ühenduse liikmed kasutasid üle 30 variäriühingu, mille kaudu näidati tegelikult mittetoimunud tehinguid. Nende näilike tehingute eest koostati Tartu Millile võltsarveid, mille alusel kandis süüdistatav kuritegeliku grupi kontrolli all olevatele variäriühingutele raha.

Sel viisil varjati tehinguid Tartu Milli ja tegelike teraviljamüüjate vahel. Süüdistuse järgi jõudis võltsarvete alusel üle kantud raha sularahana tagasi ühenduse liikmeteni, sealhulgas ostujuhini. Sularaha kasutati tegelikele teraviljamüüjatele vilja ja rapsi eest tasumiseks ning kuritegeliku ühenduse tegutsemise rahastamiseks, sealhulgas nende liikmetele tasumiseks.

Esialgu samas kriminaalasjas Meelis Jürimäele (52) esitatud süüdistus eraldati möödunud sügisel üldmenetlusest eraldi menetlemiseks kokkuleppemenetluses. Tartu maakohus tunnistas ta eelmise aasta novembris süüdi kuulumises kuritegelikku ühendusse ja kaasaaitamises maksuhaldurile Tartu Milli maksudeklaratsioonides valeandmete esitamisele. Talle mõisteti kolmeaastane tingimisi vangistus kolmeaastase katseajaga.

2014. aasta alguses mõistis Tartu maakohus kokkuleppemenetluses süüdi kuus ülejäänud kuritegeliku ühenduse liiget.

Prokurör Marek Vahing vaidlustab otsuse. "Kuivõrd tegelikult me ju kohtusaalis ei kuulnud ühtegi põhjendust, miks kohus tegelikult Tartu Milli õigeks mõistis - ta lihtsalt ütles ju seda, et Leonid Dulub ei tegutsenud Tartu Milli huvides ega maksukohustuse vähendamise eesmärgil - , siis seetõttu, jah, ma pean selle otsuse vaidlustama, et saada teada neid põhjendusi, miks kohus niimoodi leidis," selgitas Vahing.

Leonid Dulubi kaitsja, vandeadvokaat Kaspar Lind alles otsustab, kas kaebab kohtu otsuse edasi.

Kohtumenetluse pooled saavad reedese otsuse vaidlustamise soovist teatada seitsme päeva jooksul. Kui otsus vaidlustatakse, teeb kohus motiveeritud tervikotsuse teatavaks 26. aprillil.

Kriminaalasja uuris maksu- ja tolliameti uurimisosakond ning uurimist juhtis Lõuna ringkonnaprokuratuur.

Tartu Mill: Kohus langetas õiglase otsuse

Tartu Milli juhatuse liikme Uuno Lausingu sõnul oli kohtu otsus õiglane. Tema sõnul ei saa ühe ostujuhi poolt juhatuse selja taga võetud altkäemakse nuhelda terve ettevõtte ja selle 60 töötaja kaela.

Lausingu sõnul punus juba varem kokkuleppemenetluses süüdi mõistetud kuritegelik grupeering skeeme, mis ei tekitanud kahju üksnes riigile, vaid ka Tartu Millile endale.

"Milline mitmekümne miljoni euro suuruse aastakäibega ettevõte võtaks endale riski minna käputäie petistega koostööle lihtsalt selleks, et kurjategijad saaks petta riiki?" küsis Lausing.

"Meie endine ostujuht võttis juhtkonna ja omanike teadmata kurjategijatelt altkäemaksu ja ostis selle tulemusena vilja meie keskmisest sisseostuhinnast kallimalt. Kurjategijad ise on ammu vabaduses, riik ei nõudnud neilt isegi maksupettusega saadud 1,2 miljonit eurot, vaid kasseeris summa koos viiviste ja intressidega sealt, kus on raha – Tartu Millilt. Sellele lisaks tuli prokuröril pähe ambitsioonikas mõte minna ajalukku ühele ettevõttele suurima karistuse nõudjana. Õnneks mõistab kohus õigust," kirjeldas Lausing.

Tema sõnul on Tartu Mill kannatanud kurjategijate ning prokuröri tegevuse tõttu nii rahalist kui moraalset kahju. Selle tõttu jäi ettevõttel ära suur välisinvesteering.

 

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: