Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Amet: lasteaias võib veganmenüüd pakkuda, kuid lisakulu katab lapsevanem

Porgand.
Porgand. Autor/allikas: Heinz-Peter Bader/Reuters/Scanpix

Lasteaedades võib tavamenüü kõrval pakkuda ka veganmenüüd, kuid see eeldab lapsevanema ja lasteaia tihedat koostööd ja erikokkulepet ning tekkivad lisakulud tuleb kanda lapsevanemal, vastasid terviseamet ja sotsiaalministeerium Eesti Vegan Seltsi pöördumisele.

Terviseameti teatel tuleb veganmenüü pakkumisel arvestada, et loomsete valkude asendamisel taimsete valkudega peab lapse valkude keskmine ööpäevane vajadus olema kaetud.

Mikrotoitainete saamise tagamiseks võib veganmenüüs kasutada rikastatud toiduaineid. Nii nagu tavamenüü puhul, peab ka kahenädala veganmenüü olema kooskõlas kehtivate tervisekaitsenõuetega.

Lapsevanem, kes soovib oma lapsele lasteaias veganmenüüd, peab kirjalikult kinnitama, et on teadlik vegantoitlustamise mudeliga kaasnevatest riskidest. Samuti tuleb lapsevanemal kinnitada pakutava veganmenüü sobivus ja võimaliku toidukulu suurenemise kompenseerimise nõusolek.

Samas tuletab terviseamet Eesti Lastearstide seisukohale tuginedes meelde, et Eesti kliima tingimustes veganlus lastele ei sobi.

"Seega rõhutame veelkord, et vegantoitlustamine eeldab individuaalset lähenemist ning väga tihedat koostööd lapsevanema, toitlustaja ja tervishoiutöötaja vahel, mis on raskesti rakendatav institutsionaalsel toitlustamisel," tõdes amet.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: