Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Sõjakad vegan-aktivistid süüdistavad farmereid loomade orjastamises ja vägistamises

Sõjakad vegan-aktivistid teevad farmerite elu põrguks, nimetades neid loomade orjastajateks, vägistajateks ning massimõrvariteks.

Hiljuti teatasid teadlased, et planeet suudab nutika põllumajanduse ja tarbimisega toita üle kümne miljardi inimese, aga selleks tuleb loobuda lihast. Veganlus on väidetavalt kõige kiiremini kasvav liikumine maailmas, muu hulgas Eestis, sest pole mitte ainult ökoloogiliselt säästlik, vaid paljude meelest tervislikum ja eetilisem, vahendas "Pealtnägija".

Joey Carbstrong, sünninimega Joey Armstrong on käremeelne vegan, kelle sõnul on loomakasvatajad orjapidajad, vägistajad ja mõrvarid ning tuleks turult sundida kõigi seaduslike vahenditega.

Armstrong on hetkel üks maailma kuulsamatest ja vastuolulisematest vegan-aktivistidest, kes pälvinud palju poolehoidu, aga ka kriitikat. 32-aastasel loomavabastajal on sotsiaalmeediakanalites üle 300 000 jälgija.

"Veganlus on minu jaoks elustiil, mis püüab igati välistada loomade väärkohtlemist. Üldlevinud eksiarvamus on, et küsimus on toitumises. Plussideks on vähem südamehaigusi, vähki, diabeeti, parem keskkond. Aga see ei tohiks olla põhjus veganiks hakata. /.../ Ma ei valeta, ei hakka keerutama. Räägin täpselt, nagu asjad on. Vahel võib see inimesi šokeerida. Piimalehmi kuritarvitatakse seksuaalselt. Neid tiinestatakse sunniviisiliselt. Ohvri jaoks on see vägistamine. Kellegi elu võtmine vastu tahtmist on mõrv," rääkis Armstrong.

Sotsiaalmeedias süsivesikutele viitava sõnamängulise nime võtnud Armstrong on üha populaarsemaks muutuva ülemaailmse vegan-liikumise radikaalsema otsa arvamusliider. Koos elukaaslase Lauraga on nad täiskohaga agitaatorid, kelle populaarsemaid videoid on vaadatud kümme miljonit korda.

Lisaks sotsiaalmeedia mõjutamisele tuuritavad Joey ja Laura annetajate toel mööda maailma ning korraldavad aktsioone erinevais paigus. Eesmärk on lihtne: rahvast materjalidega šokeerida ja panna harjumusi muutma.

Talunike sõnul on aktivistide väited eluvõõrad

Jonny Crickmore on kolmandat põlve piimatootja Ida-Inglismaal, kelle vanaisa asutatud Fen Farmi piimandustalu töötab juba 80 aastat. Crickmore'id on noor ja moodsaid ökoloogilisi võtteid kasutav talupere, kelle sõnul toidavad nende sarnased oma juustu, või, piima ja muude toodetega rahvast.

Üks esmapilgul süütu foto viis nad aga lahingu epitsentrisse. "Kõik algas, kui panime sotsiaalmeediasse pildi esimestest kolmikutest meie talus. Alguses oli kõik ilus, toredad kommentaarid. Korraga jõudis pilt ühe eksreemveganite rühmani. Nad hakkasid postitama räigeid, hirmsaid kommentaare," rääkis Crickmore. Rünnakud olid vihased.

Loomaõiguslaste hambus on see, et vasikad lahutatakse emadest, mis on tegelikult tavaline praktika. "Arvan, et negatiivsed reaktsioonid, mida Crickmore'id kuulsid, olid põhjustatud sellest, et nad panid üles pildi vasikatest. Minu meelest on tõsiselt sadistlik postitada pilte loomalastest, kes röövitakse emadelt ja kelle ema lõpuks tapetakse," kommenteeris Armstrong.

Talunikud ja tööstused leiavad, et aktivistide argumendid on eluvõõrad ja väänavad tõde.

Lisaks teavitamisele juhib Carbstrong ka valvesalku, nagu ise neid nimetab. Valvesalk passib tapamaja väravas, et pakkuda lohutust saabuvatele sigadele. Kõik võetakse videosse ja pannakse netti. Joey kuulsus, kasvav toetus, aga ka sissetulek põhineb neil jõulistel ja provokatiivsetel videotel.

Joey-taoliste aktivistide strateegia on jätkata inimeste šokeerimist, et nad jätaksid vanad harjumused.

Farmides läheb aga elu edasi, vaatamata veganite rünnakutele, olgu need siis verbaalsed või füüsilised. "Lõppude lõpuks me lihtsalt sööme loomi ja oleme seda teinud miljoneid aastaid. See on see teema. Kuigi ma armastan oma loomi ja hoolitsen nende eest, pole ma iial unustanud, et need loomad lähevad tapamajja ja süüakse ära. See on osa meie elust, nii see maailmas käib," sõnas Jonny Crickmore.

"Pealtnägija" on korduvalt rääkinud Eesti loomaõiguslastest, keda ei tohi segamini ajada loomakaitsjatega. Juba 2009. aastal kajastas saade, kui kapo kutsus korrale liikumise Loomade Nimel toona kooliealisi aktiviste, sest näiteks üks Eesti noormees osales rünnakus loomkatseid tegevale laborile Rootsis.

2012. ja 2013. aastal näitas "Pealtnägija" loomaaktivistide salaja salvestatud kaadreid mõnest Eesti sigalast ja karusloomafarmist, mis paljastasid reeglite rikkumisi.

Radikaalse loomaõigusluse ilminguid pole viimastel aastatel aga Eestis siiski olnud.

Hoopis omaette teema on, et taimetoitlus pole moevool, vaid ÜRO hinnangul paratamatus, kui tahame planeeti säilitada.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: