Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Läti peaministri sõnul on keskpanga juht kinni peetud

{{1518951720000 | amCalendar}}
Foto: Läti rahvusringhääling

Läti keskpanga president Ilmārs Rimšēvičs viibis ööl vastu pühapäeva Läti korruptsioonitõrjeametis (KNAB) ülekuulamisel. Peaminister Māris Kučinskise sõnul on Rimšēvičs kinni peetud.

Rimševici advokaat kinnitas uudisteagentuurile LETA, et kahtlustust keskpanga juhile esitatud ei ole ja üle seitsme tunni kestnud ülekuulamise teemaks oli üks mitme aasta vanune sündmus, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Läti Panga president peeti 48 tunniks kinni laupäeva õhtul kohe pärast korruptsioonitõrjebürosse saabumist. Mis saab esmaspäeva õhtul edasi ja kas uurimisorganid taotlevad kohtult ka tema vahistamist, pole selge.

Rimšēvičsi advokaat on ajakirjanikele öelnud, et keskpanga juhi kinnipidamine vaidlustatakse.

Mis on Rimšēvičsi kinnipidamise tagamaad, pole uurimisorganid ega valitsuse liikmed seni avalikustanud. "Aktuaalse kaamera" andmeil plaanivad õiguskaitseorganid avalikkusele selgitusi anda esmaspäeval.

Rimšēvičs suundus laupäeva õhtul oma advokaadiga KNAB-i peakorterisse Riias, kuid keeldus reporteritele kommentaaride andmisest, vahendab Läti rahvusringhääling.

Rimšēvičs viibis ülekuulamisel ligi kaheksa tundi ja vabanes varahommikul. Ta lahkus korruptsioonitõrjeameti sõidukis teadmata suunas ning kommentaare andmata.

Rimšēvičsi advokaadi sõnul oli ülekuulamise teemaks üks mitme aasta vanune sündmus.

Läti Televisiooni (LTV) andmetel otsis KNAB reedel läbi tema elukoha ja kontori, kuna kinnitamata andmetel kahtlustakse, et ta on kaasa aidanud altkäemaksude väljapressimisele krediidiasutustest.

Seni pole teada, kas uurimise all on Rimšēvičs ise või toimus läbiotsimine tema kontoris seoses mõne teise uurimisega.

KNAB teatas sotsiaalmeedia vahendusel, et ei kinnita ega lükka hetkel ümber informatsiooni viimaste uurimistegevuste kohta. Asutus märkis, et edastab täiendavat informatsiooni ja selgitab oma tegevust nii pea kui võimalik selleks, et uurimist mitte ohtu seada.

Peaminister ja keskpank: toimuv panga ja finantssektori tööd ei mõjuta

Läti president Raimonds Vējonis kutsus keskpanga juhi kodu ja kontori läbiotsimisega seoses kokku riigikaitsenõukogu erakorralise kohtumise, et arutada olukorda Läti pangandussektoris.

Majandusminister Arvils Ašeradens ütles pühapäeval Läti raadiole, et toimuv kahjustab tõsiselt Läti rahvusvahelist mainet ning Rimšēvičs võiks kaaluda, kas ametikohal jätkata, eriti arvestades seda, et ta kuulub ka Euroopa Keskpanga nõukokku.

Ka rahandusminister Dana Reizniece-Ozola ütles, et Rimšēvičs võiks ametist tagasi astuda, vähemalt seniks, kuni uurimine kestab.

Peaminister Māris Kučinskis kommenteeris samuti juhtunut. Ta sõnas, et KNAB tegutseb professionaalselt ja õigesti ning temal ega ühelgi teisel ametnikul pole põhjust büroo töösse sekkuda.

"Nii pea kui KNAB-i juhid näevad võimalust täiendavat informatsiooni avalikkusega jagada, seda tehakse," lisas peaminister.

Kučinskis kinnitas, et hetkel on uurimise ajal Rimšēvičs kinnipeetu staatuses. Ta lisas, et see ei tohiks aga keskpanga või laiemalt finantssektori tööd mõjutada.

"Märke, et see ohustaks finantssüsteemi, ei ole," ütles peaminister. Tema sõnul toimub esmaspäeval aga valitsuskabineti erakorraline kohtumine, kus juhtunut arutatakse.

Ka Läti keskpank kinnitas pühapäeval pressiteate vahendusel, et panga töö jätkub tavapäraselt.

"Läti Panga nõukogu liikmed tagavad keskpanga sujuva töö, sealhulgas koostöö valitsuse, finants- ja kapitaliturgude komisjoni, rahandusministeeriumi, Euroopa keskpanga ja rahvusvaheliste partneritega," teatas pank.

"Me rõhutame, et Läti Panga ülesannete täitmist toimuv ei mõjuta. Esmaspäeval naaseb pank tavapärasele tööle," lisas keskpank.

Neljapäeval ja reedel välismaal viibinud Ilmārs Rimšēvičs naasis laupäeva pärastlõunal Riiga ning suundus õhtul KNAB-i.

LTV teatas anonüümsetele allikatele tuginedes, et KNAB on vahi alla võtnud tuntud ehitusettevõtja ja kiirlaenuärimehe Maris Martinsonsi. Tema vahistamine võib olla seotud keskpanga juhi kontori läbiotsimisega.

Rimšēvičs on olnud Läti keskpanga juht alates 2001. aastast ning töötanud pangas alates 1992. aastast. Kuna Läti on ka euroala liige, on Rimšēvičs ka Euroopa Keskpanga nõukogus.

Büroo uurib ka sel nädalal USA finantskuritegude ametist Läti ABLV pangale esitatud süüdistust altkäemaksude andmises.

Toimetaja: Marek Kuul, Merili Nael, Ragnar Kond

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: