Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Läti pank ABLV pank sai keskpangalt likviidsuslaenu, maksed peatatud

{{1519023480000 | amCalendar}}
Pank ABLV
Pank ABLV Autor/allikas: ABLV

Rahapesuskandaalis Läti pank ABLV taotles tegevuse stabiliseerimiseks keskpangalt 480 miljonit eurot likviidsuslaenu, pühapäevast on kõik klientide tehingud peatatud. Keskpank laenas pangale 97,5 miljonit eurot.

Läti finantsturgude ja kapitali komisjon (FKTK) peatas ABLV panga tehingud vastavalt Euroopa keskpanga juhistele, teatas Läti rahvusringhääling.

Euroopa keskpanga suuniste järgi peatas FKTK ABLV panga klientide deebetmaksed, mistahes valuutas.

"See on Euroopa keskpanga otsus. Komisjon peab tagama kogu sektori stabiilsuse ja seda võetigi arvesse sellise otsuse tegemisel," selgitas komisjoni juht Peteris Putninš.

Läti Pank laenas 97,5 miljonit eurot

"Tuginedes ABLV Banki taotlusele ja finantsjärelevalve arvamusele, otsustas Läti Pank anda ABLV Bankile 97,5 miljoni eurose laenu usaldusväärsete, kõrge likviidsusega väärtpaberite pandi vastu," teatas keskpank, märkides, et pandi väärtus oli oluliselt kõrgem kui laenusumma.

USA rahandusministeeriumi finantskuritegude õiguskaitse võrgustik (FinCEN) teatas möödunud nädalal, et ABLV pank on USA Patriot Acti alusel rahapesu suhtes esimesse riskirühma kuuluv ja tegi ettepaneku keelata USA-s panga jaoks või selle nimel korrespondentkonto avamise ning omamise.

Võrgustiku raportis tuuakse välja, et ABLV on seadnud rahapesu oma äritegevuse alustalaks. ABLV-i juhatus lubab pangal ja selle töötajatel orkestreerida rahapesusekeeme, mis on olnud seotud Põhja-Korea tuumaprogrammi rahastamisega ja ebaseadusliku tegevusega Aserbaidžaanis, Ukrainas ja Venemaal, märkis FinCEN.

FinCEN süüdistas panka ka Läti rahapesu ja terrorismi vastaste seaduste jõustamise takistamises ja Läti ametnikele pististe maksmises.

Pank on kõiki süüdistusi eitanud ja teatanud, et viimastel aastatel on sisekontrolli oluliselt parandatud.

ABLV on varade poolest Läti suuruselt kolmas pank. Pank on Euroopa Keskpanga (ECB) otsese järelevalve all.

Riia börs peatas ABLV Banki liikmelisuse

Nasdaq Riia börs otsustas peatada koheselt ABLV Banki liikmelisuse börsil.

Esmaspäeval otsustas panga liikmelisuse peatada ka Nasdaq Tallinna börs.

ABLV on varade poolest Läti suuruselt kolmas pank. Selle võlakirjad on märgitud Nasdaq Riia börsi võlakirjanimekirjas. Pank on Euroopa Keskpanga (ECB) otsese järelevalve all.

Vastavalt Euroopa Keskpanga (ECB) juhistele, otsustas Läti finantsjärelevalve 18. veebruaril erakorralisel istungil peatada ajutiselt kõik ABLV panga tehingud. Piirangud kehtivad kõigi valuutade puhul alates esmaspäevast.

Toimetaja: Marek Kuul

Allikas: ERR, BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: