Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Läti peaminister: keskpanga juhi ametis jätkamine on mõeldamatu

{{1519033560000 | amCalendar}}
Läti peaminister Maris Kućinskis.
Läti peaminister Maris Kućinskis. Autor/allikas: valitsus

Läti peaministri Māris Kučinskise sõnul on mõeldamatu, et nädalavahetusel korruptsioonitõrjeameti (KNAB) poolt kinni peetud Läti Panga juht Ilmārs Rimšēvičs ametis jätkata võiks.

Usutluses Läti Televisioonile ütles peaminister, et Rimšēvičsile esitatud süüdistused on väga tõsised ja talle võidakse seada piirangud, mis takistaks tal keskpanga juhina ametis jätkata.

Kuigi Läti Panga juhtimine on teatavas kriisis, on keskpank endiselt kompetentne ja suudab toimida ka ilma juhita, sõnas peaminister.

Küsimusele, kas talle olid KNAB-i kavatsused eelnevalt teada, ütles Kučinskis, et tavapäraselt informeeritakse eelnevalt peaministrit, kuid ta ei saa asja sekkuda. Lõppude lõpuks on valitsus vastutav KNAB-i järelevalve eest ja "kõik ei ole KNAB-i tegevuse osas teadmatuses," ütles ta.

Läti korruptsioonitõrjeametnikud pidasid Rimšēvičsi kinni pühapäeval. Valitsuse teatel küsitleti teda seitse tundi ja viidi siis üle teise asukohta. Kohaliku meedia andmeil otsisid korruptsioonitõrjebüroo (KNAB) agendid laupäeval õhtul läbi Rimšēvičsi kodu ja tema kontorid keskpangas.

"KNAB kommenteerib seda küsimust ja esitab selgituse nii vara, kui võimalik teha, et see ei segaks juurdlust," teatas büroo esindaja Laura Duša.

USA rahandusministeerium teatas möödunud nädalal Läti ABLV panga arvatavast seotusest rahapesu ja pistiseandmisega. Mingit seosest Rimšēvičsi juhtumiga ei ole seni teatatud.

Rimšēvičs, kes määrati Läti Panga juhiks 2001. aastal on varasemalt teatanud, et ei kandideeri oma kolmanda ametiaja lõppemisel uuesti keskpanga juhiks.

Läti peaminister: ABLV pole nii tähtis kui varem pankrotistunud pangad

ABLV Bankil on süsteemselt vähemoluline kui varasemalt pankroti läinud Parex Bank ja Latvijas Krājbanka, sest sel pole kohalike hoiustajate raha, kuid valitsus ei ole siiski huvitatud selle kadumisest, ütles peaminister Kučinskis teleusutluses.

ABLV Bank pakub inimestele tööd ja on finantssektori üpriski oluline osaline, märkis peaminister.

Pärast USA rahandusministeeriumi finantskuritegude õiguskaitse võrgustiku (FinCEN) raportit panga osaluse kohta rahapesus ja korruptsioonis, hakkasid mõned hoiustajad pangast raha välja võtma ning seetõttu võib öelda, et pank on kriisis, ütles Kučinskis.

ABLV kriis ei peaks tema sõnul aga üldist Läti pangandussektori olukorda mõjutama, sest järelevalvemehhanismid on alates viimasest panganduskriisist paranenud.

USA rahandusministeeriumi finantskuritegude õiguskaitse võrgustik teatas möödunud nädalal, et Läti ABLV pank on USA Patriot Acti alusel rahapesu suhtes esimesse riskirühma kuuluv ja tegi ettepaneku keelata USA-s panga jaoks või selle nimel korrespondentkonto avamise ning omamise.

Võrgustiku raportis tuuakse välja, et ABLV on seadnud rahapesu oma äritegevuse alustalaks. ABLV-i juhatus lubab pangal ja selle töötajatel orkestreerida rahapesusekeeme, mis on olnud seotud Põhja-Korea tuumaprogrammi rahastamisega ja ebaseadusliku tegevusega Aserbaidžaanis, Ukrainas ja Venemaal, märkis FinCEN.

FinCEN süüdistas panka ka Läti rahapesu ja terrorismi vastaste seaduste jõustamise takistamises ja Läti ametnikele pististe maksmises. Pank on kõiki süüdistusi eitanud ja teatanud, et viimastel aastatel on sisekontrolli oluliselt parandatud.

ABLV on varade poolest Läti suuruselt kolmas pank. Selle võlakirjad on märgitud Nasdaq Riia börsi võlakirjanimekirjas. Pank on Euroopa Keskpanga (ECB) otsese järelevalve all.

Läti valitsus toetas keskpanga juhi ametiaegade arvu piiramist kahele

Läti valitsuskoalitsioon kiitis esmaspäeval heaks ettepaneku piirata Läti Keskpanga juhi ametiaegade arvu kahele ning luua seaduslik alus keskpanga juhi ametist vabastamiseks, ütles peaminister Māris Kučinskis.

Praegused seadused ei sea Läti Keskpanga juhile ametiaja osas piiranguid. Koalitsioon on valmis eelnõu seimi saatma, kuid rahandusministeerium peab enne konsulteerima veel Euroopa Keskpangaga (ECB).

Kučinskis ütles ka, et eelnõu peab sisaldama võimalust vabastada kriminaaluurimise all olev keskpanga juht ametist.

Ettepaneku teinud erakond Ühtsus ei taha kahe ametiaja piirangut seada vaid keskpanga, vaid ka finantsjärelevalve ja valimiskomisjoni juhtidele.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: