Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ERR Riias: Läti panganduses on praegu väga segane aeg

Läti Panga presidenti Ilmars Rimševićsit kahtlustatakse 100 000 euro suuruse altkäemaksu nõudmises ja võtmises. Kriminaalasi puututab kaht inimest ja pole seotud ühegi krediidiasutusega. Läti panganduses on praegu väga segane aeg, sest tõsistes raskustes on ka rahapesuskandaali sattunud ABLV pank, mis lõpetas pühapäevast kõik klientide tehingud. Riigi keskpank laenas esmaspäeval pangale sada miljonit eurot.

Riias ei kahtle vist enam keegi, et Läti keskpank saab uue presidendi. Ja ehkki Läti õiguskaitseorganid on lõpuks välja öelnud, et Ilmars Rimševićsi juhtum pole seotud ühegi Läti krediidiasutusega, näitab teema - altkäemaksud - ikkagi ühist liini kõigi nende vahel. Ja tõstatab küsimuse, mis seisus on Läti finantssektor, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Läti keskpanga president on istunud kaks ööpäeva politsei isolaatoris. Et sealt välja pääseda, läks tarvis 100 000 euro suurust tagatist. Oma hea sõbra abiga sai Rimševićs selle raha mõne tunniga kokku, teatas tema advokaat.

Sama suur on ka pistisesumma, mille võtmises korruptsioonitõrjebüroo (KNAB) teda kahtlustab.

"Läti korruptsioonitõrjebüroo alustas 15.veebruaril kriminaalasja Läti Panga kõrge ametniku suhtes, kes võttis eriti suures ulatuses pistist. Jutt käib vähemalt 100 000 euro suurusest altkäemaksust," selgitas Läti korruptsioonitõrjebüroo esimees Jekabs Straume.

Läti juhtide arvates peaks Rimševićs ametist lahkuma, sest seim saab teda maha hääletada alles pärast süüdimõistmist. Samas on teada, et Rinkevićs end süüdi ei tunnista.

"Ilmars Rimševićsi tagatis võiks olla vähemalt see, et ta lahkub Läti Panga presidendi ametist," kommenteeris Läti peaminister Māris Kučinskis.

Läti ABLV pank, mida USA finantskuritegude vastu võitlemise talitus süüdistab rahapesus, sai aga esmaspäeval Läti pangalt võlakirjade tagatisel 97,5 miljonit eurot laenu, ehkki taotleti palju rohkem - 480 miljonit. Esmaspäevast ei tee pank arveldusi, see on Euroopa Keskpanga soovitusel antud aeg probleemide lahendamiseks. Nüüd peab ABLV pank kolmapäeval esitama tegevuskava, kuidas olukorrast välja tulla.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: