Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ekspert: ABLV mured ei mõjuta oluliselt Läti krediidireitingut

ABLV panga kontor Riias.
ABLV panga kontor Riias. Autor/allikas: ERR

Läti ABLV Bank ei ole süsteemselt oluline pank, seega ei saa selle probleemid Läti krediidireitingut oluliselt mõjutada, ütles Läti rahandusministeeriumi endine kantsler ja endine Läti kommertspankade liidu president Mārtiņš Bičevskis.

"Mis võib mõju avaldada, on riigiasutuste reaktsioon ja nende võimekus olukorda hallata. Kui olukorda ei kontrollita, võib see mõjutada krediidireitingu väljavaadet," ütles Bičevskis.

Küsimusele, kas ABLV Bank võib kriisi üle elada, vastas Bičevskis, et finantsasutused jäävad ellu, kui nad asuvad probleeme aegsasti lahendama ning maailmast on näiteid ka suurematest pankadest, mis on toime tulnud suuremate skandaalidega. "Loomulikult lähevad head otsused aktsionäridele midagi maksma. Sellest hoolimata, kui probleemid lahendatakse, on lootus taastuda," ütles ta.

Ta lisas, et ABLV Banki probleemid on Läti finantssektori mainele riskiks, sest USA on finantsturgude tähtsaim osaline. "Siiski, panga mõju Läti majandusele ei ole suur, sest see keskendub välisklientidele. Läti majandus ei kuku koos selle pangaga," sõnas Bičevskis.

USA rahandusministeerium teatas möödunud nädalal, et Läti ABLV pank on USA Patriot Acti alusel rahapesu suhtes esimesse riskirühma kuuluv ja tegi ettepaneku keelata USA-s panga jaoks või selle nimel korrespondentkonto avamise ning omamise.

Rahandusministeeriumi raportis süüdistatakse panka rahapesu oma äritegevuse alustalaks seadmises ning seotuses Põhja-Korea tuumaprogrammi rahastamisega ja ebaseadusliku tegevusega Aserbaidžaanis, Ukrainas ja Venemaal. Samuti süüdistati panka Läti rahapesu ja terrorismi vastaste seaduste jõustamise takistamises ja Läti ametnikele pististe maksmises.

Vastavalt Euroopa Keskpanga (ECB) juhistele, otsustas Läti finantsjärelevalve 18. veebruaril erakorralisel istungil peatada ajutiselt kõik ABLV panga tehingud.

Pank on Euroopa Keskpanga otsese järelevalve all ning tegu on esimese korraga alates euroala pangandusjärelevalve rolli saamisest 2014. aastal, kui ECB otsustas mõnele pangale moratooriumi kehtestada.

ABLV on varade poolest Läti suuruselt kolmas pank. Selle võlakirjad on märgitud Nasdaq Riia börsi võlakirjanimekirjas. Esmaspäeval peatasid Nasdaq Tallinna ja Riia börsid panga liikmelisuse börsil.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: