Reformierakonnal on suurim potentsiaal võita valimised

Reformierakonna juhatuse liikmed kogunevad koosolekule.
Reformierakonna juhatuse liikmed kogunevad koosolekule. Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Võttes arvesse ka valijate teisi eelistusi, on kõige suurem potentsiaal oma toetajaskonda kasvatada ja valimised võita Reformierakonnal. 

Seekordses küsitluses lasi Turu-uuringute AS vastajatel nimetada ka oma teised eelistused. Esimene ja teised eelistused kokku näitavad sotsioloog Juhan Kivirähki kinnitusel erakonna potentsiaali võita toetajaid ka nende valijate seast, kes praegu toetavad mõnda teist erakonda.

Esimesi ja teisi eelistusi kokku liites tõuseb suurima toetusega erakonnaks Reformierakond (37 protsenti erakondlikku eelistust omanud vastajatest). Teiseks jäi Keskerakond (32 protsenti). Nii Reformierakonnale kui ka Keskerakonnale antakse teisi eelistusi vähem kui esimesi.

Kolmandal kohal on EKRE (24 protsenti), kellel on esimesi ja teisi eelistusi ligikaudu võrdselt.

Järgnevad sotsiaaldemokraadid (20 protsenti), Isamaa ja Res Publica Liit (17 protsenti) Vabaerakond (13 protsenti) ja Rohelised (9 protsenti). SDE-l, IRL-il ja Vabaerakonnal on kõigil teisi eelistusi ligikaudu kaks korda enam kui esimesi. See näitab, et kuigi nad ei kuulu valijate esimese valiku hulka, ollakse valmis ka nende poolt häält andma.

Uuringust selgus ka, et Keskerakonna valijate poolt tehakse teine eelistus kõige sagedamini sotsiaaldemokraatide kasuks (19 protsenti), kuid küllalt palju on ka EKRE toetajaid (14 protsenti).

Reformierakonna valijate järgmine sümpaatia kaldub Isamaa ja Res Publica Liidu poole (24 protsenti), EKRE-t ja Vabaerakonda valiks teisena 13 protsenti Reformierakonna valijaist.

EKRE pooldajad valiks teise eelistusena kõige sagedamini Reformierakonda või üksikkandidaati (mõlemaid 17 protsenti).

Sotsiaaldemokraatide valijaid iseloomustab koalitsioonisisene lojaalsus – teise eelistusena pakutakse välja IRL (21 protsenti) ja Keskerakond (20 protsenti)

Isamaa ja Res Publica Liidu valijad vastavad sotsiaaldemokraatidele samaväärselt – 21 protsenti neist toetaks teisene just sotse. Kõige suurem sümpaatia on IRL-i valijail siiski Reformierakonna vastu, mis on 38 protsenti IRL-i valijate teiseks eelistuseks.

Vabaerakonna valijad pakuvad oma teiseks eelistuseks kõige enam üksikkandidaati (26 protsenti), erakondadest aga Keskerakonda (20 protsenti) ja EKRE-t (17 protsenti).

Roheliste valijate teine eelistus läheks kõige sagedamini sotsiaaldemokraatidele (19 protsenti) ning võrdse sagedusega EKRE-le või Vabaerakonnale (15 protsenti). Roheliste valijad hindavad keskmisest enam ka teiste parlamendiväliste erakondade panust.

Turu-uuringute AS küsitles 7. kuni 20. veebruarini ERR-i uudistetoimetuse tellimusel näost-näkku meetodil 1011 inimest nende kodudes.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: