Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mõjukas ekspert: täiemahuline võidurelvastumine on Venemaale laastav

Andrei Kortunov
Andrei Kortunov Autor/allikas: Terje Lepp

Venemaa Rahvusvaheliste Suhete Nõukogu esimees Andrei Kortunov peab võimalikuks, et president Putini eilse tuumaheidutuse kõne eesmärk oli meeldida valijatele ja tugevdada veelgi enda positsiooni presidendivalimiste eel.

Välis- ja julgeolekupoliitika mõjukas ekspert Andrei Kortunov, kes esines täna Tallinnas Eesti Idapartnerluskeskuse aastakonverentsil, kommenteeris ERR-ile president Vladimir Putini eilset kõnet föderaalkogu ees, kus Venemaa riigipea keskendus uute tuumarelvade kiitmisele ja näitas futuristlikke videokatkeid.

"Mind, ausalt öeldes, selline rõhuasetus üllatas. Arvasin, et [Putini] esinemise põhiteemaks on sotsiaal-majanduslikud küsimused, struktuurireformid. Neid ka puudutati, aga presidendi kirg ja emotsioonid, tema huvi asuvad teises sfääris," ütles Kortunov.

Tema hinnangul näitab see, et presidendivalimiste järel ametisse astuv Venemaa uus valitsus võtab endale suurema rolli riigi majandusarengu kujundamisel, sotsiaal-majanduslikus valdkonnas, maksusüsteemis ning president keskendub rohkem geopoliitilistele momentidele, jõu tasakaalule, regionaalkriisidele, relvastuse piiramise läbirääkimisele.

"See on signaal, millega president tahab järgmisel valitsemisperioodil tegeleda," hindas Kortunov. Tema sõnul võib see tähendada, et presidendivalimiste järel ametisse astuv Venemaa uus valitsus saab suurema rolli riigi majandusarengu ja näiteks maksusüsteemi kujundamisel, samuti laiemalt sotsiaal-majanduslikus valdkonnas.

Samas pidas Kortunov võimalikuks, et "sellised [Putini esinemise] rõhuasetused näitavad jõuvahekordi Kremlis, et mis nende arvates kõige rohkem valijatele imponeerib". "See tugevdab Putini positsiooni, mis on niigi kindel ja võimaldab tal jõuliselt minna läbi presidendivalimiste kahe nädala pärast," lisas ta.

Putini räägitud Venemaa uue tuumarelvastuse "futuristlik disain on efektne ja avaldab muljet", kui ta oleks näidanud videolõikudes näiteks piirkondlikke lennuvälju või külade uusi arstipunkte, mille ehitamist ta samuti oluliseks pidas, olnuks need nii tavalised, et ei üllatanuks kedagi, tõdes Kortunov.

Mida ta ütleb aga neile, kes tundsid eile Moskvast, Putini esinemist vaadates, külma sõja lõhna?

"Seda lõhna tunneme juba ammu, see ei alanud eile ja kardan, et ei lõpe homme," sõnas Kortunov.

"Eilne ei sulge dialoogi võimalusi, ta ütles, et oleme valmis andma vastulöögi, aga oleme valmis ka läbirääkimisteks. President [Putin] peab mõistma, et täiemahuline võidurelvastumine Läänega on Venemaale laastav. Lääs on majanduslikult palju tugevam ja Venemaal ei õnnestu kaua seista vastu ühtsele Läänele. Eile näitas Putin, et ta ei tagane oma positsioonidest, kaitseb Venemaa suveräänsust nagu tema sellest aru saab ja nagu see on talle jõukohane, kuid mina loodan, et president ja inimesed tema ümber saavad aru, et see ei ole meie parim tee, et võimaluse korral peab kokku leppima USAga, Euroopa Liiduga," ütles Venemaa Rahvusvaheliste Suhete Nõukogu esimees Andrei Kortunov.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: