Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Laaneotsa hinnangul oli suur osa Putini kõnest siseriiklikuks tarbimiseks

Foto: Siim Lõvi /ERR

Venemaa president Vladimir Putin tunneb ennast juba jälle presidendina, kuigi valimisteni on veel kaks nädalat aega. Möödunud nädalal parlamendi ees esinedes esitas Putin ka oma programmi, mille kaks kandvamat tala on majanduse õitsengule viimine ning pöörane võidurelvastumine.

Venemaa Föderatsiooni esimese presidendi Boriss Jeltsini eeskujul on Vladimir Putin oma ametiajal kasutanud föderaalkogu kõne formaati, et oma programmi poliitikutele ja maailmale tutvustada. Nii nagu samaväärsed aastakõned Euroopa Liidus ja Ameerika Ühendriikides, oli ka Putini tänavune kõne vormilt väga ambitsioonikas, vahendas "Välisilm".

"Üldiselt öeldes peame järgneva kuue aasta jooksul kahekordistama teedeehitusele ja sellega seonduvale taristule kuluvat raha. Selleks on vaja kulutada 11 triljonit rubla. Seda on palju, võttes ka arvesse, et eelneva viie aasta jooksul kulutasime 6,4 triljonit rubla. Ka see oli suur summa, aga nüüd on vaja 11 triljonit," rääkis Putin kõnes.

Märksa olulisema osa kõnest moodustas aga see, mida kõike Vene relvajõud ette võtavad. Putini sõnul töötatakse välja näiteks selliseid strateegilisi relvi, mis ei kasuta ballistilist trajektoori ning on õhutõrjele tabamatud. Lisaks muudele relvatüüpidele rõhutas Putin taas kord ka tuumavõimekuse olulist, lisades siiski, et just tuumarelv tagabki rahu.

"Venemaa kasvav sõjaline tugevus on meie planeedi rahu garant, sest see tugevus hoiab ja jääb hoidma strateegilist jõudude tasakaalu maailmas," rõhutas ta.

Eesti kaitseväe endine juhataja, tänane rahvasaadik erukindral Ants Laaneots ütles, et enamus sellest kõnest oli siseriiklikuks tarbimiseks toodetud, kuid iseloomustab väga hästi Kremlisse koondunud võimueliiti. "Aga ega see rahvas ka nüüd nii loll ole," lisas ta.

See, et ühe riigi juht tuumarelvaga ähvardab, on seni enamasti piirdunud Põhja-Koreaga. Vajadust tuumarelva ja uute, targemate rakettide järele põhjendab Moskva muidugi sellega, et Lääne poolt vaatab vastu NATO raketikilp. Veelgi enam, Putini sõnul on uus relv NATO võimekustest üle.

"Sel uuel süsteemil pole kauguse mõttes piire. Nagu näete videost, on see võimeline ründama sihtmärke nii põhja- kui lõunapooluse kaudu. Sarmat on muljetavaldav relv. Mitte ükski süsteem, isegi mitte tulevased raketitõrjesüsteemid pole võimelised meie süsteemi peatama," väitis president.

"Nad teavad väga hästi, et meie raketitõrje pole nende tarbeks ehitatud. See pole kunagi niiviisi planeeritudki. Me peame üksnes kindlustama, et meil on usutav tuumaheidutus, ning me oleme valmis igal juhul oma riiki kaitsma," kommenteeris omakorda Pentagoni pressiesindaja Dana White.

Sarnaselt ameeriklastele leiab ka Laaneots, et eelkõige tuleb valmis olla oma riiki kaitsma.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: