Soomere: madala veeseisu põhjustas tuule suund ja õhurõhk

Foto: Siim Lõvi /ERR

Merevee madal tase on seganud Hiiumaa ja mandri vahelist laevaliiklust terve nädala ja nii täna kui ka homme sõidavad praamid Virtsu-Heltermaa liinil. Okeanoloog ja Teaduste Akadeemia president Tarmo Soomere ütleb, et madalat veeseisu põhjustab tuule suund ja õhurõhk.

Tarmo Soomere selgitab, et madalrõhkkond tõstab merevee taset Püsiv kõrgrõhkkond pressib aga vee Eesti rannikult eemale- ja täpselt nii juhtus see lõppenud nädalal, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Normaalne õhurõhk on umbes 1013 millibaari ja iga millibaar tähendab ühte sentimeetrit mere taset. Kui meil siin vahepeal õhurõhk kasvas 1035 millibaarini, mingil hetkel siis see tähendab, et umbes 25 sentimeetrit peab selle võrra mere tase meie meres vähenema," selgitas Soomere.

Suurt rolli mängib merevee taseme juures ka tuule suund. "Meil püsivad ida ja ida-kirde tuuled ja mistõttu meilt pressitakse vesi kogu aega Taani väinade poole," lisas ta.

"Kui nüüd on varsti nädal aega nõnda puhunud siis osa sellest veest on ju Läänemerest välja läinud Aga Taani väinad on suhteliselt kitsad ja madalad, et ega sealt see vesi nüüd nii kiiresti tagasi kah ei tule," rääkis Soomere veel.

Soomere sõnul on sellel talvel valitsenud kõrgrõhk ja idatuuled üsna haruldased. Samuti ka see, et õhurõhk on kõrge Islandi kohal.

"Midagi meie ilmasüsteemis on pea peale pööratud. Aga see ei ole kindlasti kliimamuutus. See on üks ilmamuutuste ilminguid, et meil võivad aset leida situatsioonid, mis paarkümmend aastat tagasi oleksid olnud äärmiselt vähetõenäolised," võttis ta kokku.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: