Sigmar Gabriel ei jätka uues Saksa valitsuses ministrina
Saksamaa praegune välisminister Sigmar Gabriel ei ole ministriks järgmises, samu parteisid sisaldavad valitsuskabinetis. Kandidaadi välisministri kohale teeb SPD teatavaks reedel.
Sotsiaaldemokraatide (SPD) esimehe kohustäitja Olaf Scholz ja erakonna Bundestagi fraktsiooni juht Andrea Nahles andsid Gabrielile teada, et Angela Merkeli paremtsentristidega sõlmitud järjekordse suure koalitsiooni alusel moodustatud valitsuses Gabrielil enam ministrina rolli ei ole, vahendas Politico.
Eelmises valitsuses nii majandusministri kui ka välisministri ametis olnud SPD endine esimees kinnitas otsust ka ise oma avalduses.
"See oli väga huvitav ja sündmusterohke aeg, mis pakkus mulle suurepäraseid võimalusi ja kogemusi," kirjutas Gabriel. "Oma erakonna teenimine on olnud minu jaoks suureks auks, mille eest ma olen sügavalt tänulik."
Gabriel jätkab poliitilist tegevust Bundestagis tavalise sotsiaaldemokraadist rahvasaadikuna. Gabriel, kes oli suhteliselt populaarne poliitik, astus SPD juhi kohalt tagasi 2017. aastal ning tema järeltulijaks sai Euroopa Parlamendi president Martin Schulz, kes on kehva tulemuse tõttu septembrikuistel valimistel samuti tagasi astunud.
SPD liikmed kiitsid 4. märtsil avaldatud parteisisese arvamusküsitlusega lõplikult heaks uue koalitsioonileppe liidukantsler Angela Merkeli Kristlik-Demokraatliku Liiduga (CDU) ja selle Baieri liidumaa Kristlik-Sotsiaalne Liit (CSU). Valitsusliidu moodustamist toetas 66 protsenti SPD liikmetest. Kokku hääletas koalitsioonileppe üle 464 000 sotsiaaldemokraati
Tulemus võimaldab lõpetada viis kuud kestnud poliitilise ummikseisu ja alustada Merkelil juba märtsis oma neljandat ametiaega.
Sotsiaaldemokraadid saavad koalitsioonileppe kohaselt uues valitsuses muuhulgas välisministri, rahandusministri ja tööministri ametikohad. Merkeli erakonnakaaslaste hulgast tulevad aga kindlasti kaitseminister ja majandusminister.
Tõenäoliseks rahandusministriks on aga tõusmas Hamburgi sotsiaaldemokraadist linnapea ja praegune erakonna ajutine juht Olaf Scholz ise.
Uue välisministri kandidaadi teeb erakond teatavaks reedel. Väljaanne Spiegel näiteks pakub, et uueks sotsiaaldemokraadist väliministriks võib saada senine justiitsminister Heiko Maas.
Olukord, kus kunagise legendaarse rahandusministri Wolfgang Schäuble järeltulijaks saab SPD liige, võib tähendada muutusid ka eurotsoonis, sest sotsiaaldemokraadid lubasid valimiste eel nn kasinuspoliitika lõpetamist.
See, et koalitsioonipartnerile loovutati rahandusministri portfell, viitab ka asjaolule, et Merkeli blokil tuli koalitsioonipartneri veenmiseks suuri järeleandmisi teha.
Kuigi Merkeli blokk - Kristlik-Demokraatlik Liit (CDU) ja selle Baieri liidumaa Kristlik-Sotsiaalne Liit (CSU) - võitis septembrikuised valimised, kaotati rohkelt saadikukohti. Novembris kukkusid kokku Merkeli valitsuskõnelused Vaba Demokraatliku Partei (FDP) ja rohelistega (Bündnis 90/Die Grünen).
Samuti ajalooliselt nõrga tulemuse saavutanud ja seni Merkeliga koalitsioonis olnud sotsiaaldemokraadid teatasid kohe valimiste järel, et jäävad opositsiooni.
Hiljem, pärast Merkeli esimeste koalitsioonikõneluste nurjumist, asusid aga sotsiaaldemokraadid oma seisukohta tasapisi muutma. Ilmselt oli üheks oluliseks mõjutajaks ka president Frank-Walter Steinmeier, kes on sotsiaaldemokraatide eksjuht ja kes on korduvalt sarnaselt Merkelile rõhutanud, et nii Saksamaa kui ka kogu Euroopa vajavad kiiremas korras stabiilset valitsust. Lõpuks otsustaski SPD ametlikult, et erakond asub Merkeliga koalitsioonikõnelusi pidama.
Toimetaja: Laur Viirand