Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Esindajatekoja komitee ei leidnud tõendeid Trumpi-Venemaa kokkumängust

{{1520910540000 | amCalendar}}
USA esindajatekoja luurekomitee liikmed, keskel esimees Devin Nunes.
USA esindajatekoja luurekomitee liikmed, keskel esimees Devin Nunes. Autor/allikas: SCANPIX / AP

USA kongressi esindajatekoja vabariiklaste enamusega komitee teatas esmaspäeval, et nende uurimine seoses Venemaa väidetava sekkumisega 2016. aasta valimistesse ei tuvastanud mingit kokkumängu Donald Trumpi presidendikampaaniaga.

"Me ei leidnud mingeid tõendeid kokkumängust, koordineerimisest või vandenõust Trumpi kampaaniameeskonna ja venelaste vahel," seisab esindajatekoja luurekomitee avaldatud esialgses raportis.

Komitee oli nõus USA luureteenistuste järeldusega, et venelased üritasid valimistesse sekkuda, kuid tõrjus väiteid, nagu püüdnuks Moskva soodustada just Trumpi pääsu Valgesse Majja.

Avaldatud kokkuvõte annab märku vabariiklaste soovist aasta kestnud uurimine lõpetada, samas kui demokraadid, kes seda dokumenti veel näinudki pole, räägivad vajadusest rohkem tunnistajaid küsitleda.

"Pärast rohkem kui aastat on komitee oma Venemaa-juurdluse lõpetanud ja töötab nüüd raporti lõpuleviimise kallal," lausus komitee esimees Devin Nunes. "Me loodame, et meie järeldused ja soovitused aitavad parandada 2018. aasta vahevalimiste julgeolekut ja usaldusväärsust."

Tähtsaim demokraat komitees Adam Schiff väitis, et vabariiklaste samm on tingitud Valge Maja survest, kus Trump ja tema lähedased abid on silmitsi samasuguse uurimisega, mida viib läbi justiitsministeeriumi sõltumatu eriprokurör Robert Mueller.

"Kuigi meie komitee enamusliikmed on juba andnud mõnda aega märku suurest survest juurdluse lõpetamiseks, on see kõigest hoolimata veel üks traagiline verstapost selle kongressi jaoks ja järjekordne kapituleerumine täitevharu ees," seisab Schiff avalduses.

"Oleme saanud palju teada lugematutest salajastest kohtumistest, jutuajamistest ja kontaktidest Trumpi kampaaniaametnike ja venelaste vahel, mida Trumpi administratsioon esialgu salgas," lisas ta. "Enamus ei soovinud toetuda faktidele sõltumata sellest, kuhu need viivad."

Komitee on olnud lõhestunud algusest saadik.

Presidendi lähedane toetaja Nunes püüdis mõningase eduga muuta seda uurimiseks endise presidendi Barack Obama administratsiooni suhtes seoses väidetava ebaseadusliku luuramisega vabariiklaste kampaania järele.

Kongress koguni kõrvaldas Nunese mõneks ajaks juurdlusest seoses salajaste külaskäikudega Valgesse Majja, kus ta jagas uurimisega seotud materjale.

Komitee raporti kokkuvõte keskendus hoopiski demokraatidele.

Selles ei märgitud venelaste häkkimist Trumpi rivaali Hillary Clintoni kampaania arvutitesse ning demokraatide dokumentide ja kommunikatsiooni lekitamist, mida USA luureametnikud on kinnitanud. Selle asemel näitab raport, et Trumpi-vastane uurimine sai alguse Clintoni kampaania Vene allikatest.

Lisaks süüdistab raport Obama administratsiooni jõuetus vastuses Venemaa aktiivmeetmetele.

Kuigi esindajatekoja komitee oma töö lõpetab, jätkab senati luurekomitee väidetava kokkumängu uurimist venelastega. Seal teevad erakonnad rohkem koostööd, kuigi ka seal on vabariiklased üritanud pöörata tähelepanu eelkõige Obama administratsioonile.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: