Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Õiguskantsler ennustab lähestikku valimistel katkematut välireklaami

Foto: Anna Aurelia Minev/ERR

Õiguskantsler Ülle Madise ütles, et järgmisel aastal lähestikku olevad riigikogu ja europarlamendi valimised annavad erakondadele võimaluse teha katkematult valimiste välireklaami, kusjuures kõik on seaduslik.

Välireklaami keeld hakkab kehtima 40 päeva enne valimispäeva. Riigikogu valimised toimuvad 2019. aasta 3. märtsis ja europarlamendi valimised mai lõpus.

Toomas Sildam küsis intervjuus Madise käest, mis juhtub siis, kui mõni erakond kleebib kaks päeva enne riigikogu valimisi Tallinna plakateid täis, kuid väidab, et tegu on hoopis europarlamendi valimiste välireklaamiga.

Madise vastas, et ilmselt kasutavadki erakonnad selle seaduselünga ära.

"Meie oletus on, et seadustelünk kasutatakse ära. Ja et tegelikult niipea, kui algab välireklaami keeld enne riigikogu valimisi, algab otsekohe europarlamendi valimiste kampaania," prognoosis ta.

Madise ütles, et tal on ääretult ääretult kahju, et meie väga hästi väljaõpetatud politseinikud peavad sel juhul oma aega kulutama, et hinnata sedalaadi reklaame.

"Reklaamitegijad on meil väga andekad, müts maha. See on võimas, aga riigiõiguslikult vaadates ei ole rõõmustada millegi üle," lausus õiguskantsler.

Ülle Madise on teinud korduvalt ettepaneku välireklaami piirang kaotada. "Minu arvates oleks see mõistlik. See keeld kehtestati 2005. aastal. Seni välireklaamiks kulutatud raha läks seejärel televisiooni ja sotsiaalmeediasse."

"Televisioon on kallim, kohalikel valimistel kättesaamatum. Ja sotsiaalmeedia annab lõputul hulgal võimalusi teha varjatud reklaami," rääkis Madise.

ERR.ee avaldab täismahus intervjuu Ülle Madisega kolmapäeva hommikul.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: