Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Lapsevanemad üritavad Merivälja kooli direktorit ametist kangutada

{{1521026640000 | amCalendar}}
Merivälja kooli õpilased koolimaja ees.
Merivälja kooli õpilased koolimaja ees. Autor/allikas: Merivälja kooli kodulehekülg

Merivälja kooli vanematekogu ja hoolekogu lastevanemate esindajad saatsid kolmapäeval Tallinna abilinnapeale Vadim Belobrovtsevile umbusaldusavalduse Merivälja kooli direktori Kaja Laanmäe tööle kooli juhtimisel. Abilinnapea kohtub neljapäeval hoolekogu esindajatega ja küsib selgitusi direktorilt.

ERR-ile teadaolevalt heitsid lapsevanemad avalduses Keskerakonda kuuluvale Laanmäele ette, et ta juhib kooli läbipaistmatult ja mitteväärtuspõhiselt, ei soovi teha koostööd ja tema panus põhihariduse viimase astme edendamisse on nõrk. Laanmäe on Merivälja kooli juhtinud alates 1979. aastast ning allakirjutanute hinnangul on muutused vältimatult vajalikud.

"Tänast direktori juhtimiskultuuri saab iseloomustada kõige üldisemalt märksõnadega koolijuhi monoloog, läbipaistmatud juhtimisotsused, puudulik kaasamine, vähene kommunikatsioon ja halb suhtekliima," kirjutasid lapsevanemad abilinnapeale.

Avaldajad leiavad, et kaasaegne koolijuhtimine peaks olema õpilaste, õpetajate, tugispetsialistide, lastevanemate, kogukonna, linnaametnike ning linnaosajuhtide koostöö, mis põhineb vastastikusel usaldusel.

Näitena tõi ERR-iga vestlenud lapsevanem välja Merivälja kõrval asuva Viimsi valla, mis teeb iga päev suuri samme hariduse edendamisel. Kui Viimsis alustab tööd riigigümnaasium, võib umbusaldusavalduse esitajate hinnangul võimenduda ka aineõpetajate puudus.

Lapsevanemad leiavad, et Merivälja kooli direktor on kooli juhtimisel oma ametikohaga kaasnevat usaldust kuritarvitanud. Avalduses välja toodud probleemid ei ole nende sõnul tekkinud üleöö, vaid on kestnud pikemat aega, kuid varasemad pöördumised direktori ja ametnike poole ei ole toonud lahendusi.

Täpsemalt tuuakse välja huvide konfliktiga seonduvad probleemid ja niinimetatud onupojapoliitika töötajate värbamisel.

"Aastaid on Merivälja koolis töötanud direktori abikaasa, poeg ja õde. Meile ei ole teada, millistel tingimustel ja milliste konkursside alusel direktori lähisugulased oma töökoha koolis on saanud," seisab avalduses. 

Direktori abikaasale Peeter Laanmäele heidetakse ette alkoholilembust ja seda, et ta pole tööülesandeid täites taganud turvanõudeid, näiteks on ta jätnud lapsed järelevalveta basseini või ohtlike tööriistadega tööõpetuse klassi. Samuti on tema suhtlusmaneer allakirjutanute sõnul vulgaarne ja üleolev.

"Olukord kulmineerus hiljuti kahe kaheksanda klassi tüdruku kaebusega ahistamise kohta P. Laanmäe poolt, mida uurib hetkel politsei. Direktor oli probleemist teadlik, kuid õigustas abikaasa käitumist ja hurjutas tüdrukuid kaebamise eest," kirjutavad umbusaldajad.

Direktor vabastas mehe ja poja töölt alles pärast ametnike sekkumist

Mullu novembris mõisteti direktori poeg, Merivälja kooli spordikeskuse administraatorina töötanud Jargo Laanmäe süüdi suures koguses narkootikumide omamise eest.

"Fakti ilmnedes argumenteeris direktor, et poeg ei puutu ju lastega kokku," sedastavad lapsevanemad. "Me ei heida kooli juhile ette tema abikaasa ja tema poja tegusid, kuid me heidame ette selliste tegude õigustamist ning tolereerimist". 

Direktorile pannakse süüks seda, et ta vabastas oma pereliikmed töölt alles pärast ametnike sekkumist. Lapsevanemate sõnul pole neil tänaseni kindlust, et direktor edaspidi sellistele probleemidele adekvaatselt reageerib, sest Peeter Laanmäe töölt vabastamist nõudis Tallinna haridusamet juba aastaid tagasi, kuid direktor seda ei teinud. Lisaks on lastevanematel infot, et direktori abikaasa on taas alustanud tööd kooli ujulas, seekord eakate ujumisõpetajana.

„Meil on siiralt kahju, et kooli juhtimise probleemid on jõudnud sellise kriisini, mis ei võimaldanud muid valikuid kooli juhi umbusalduse kõrval,“ teatasid lapsevanemad.

Umbusaldajad tõid välja, et Merivälja kooli hoolekogu on pöördunud kooli juhtimise küsimuses 2017. aasta mais ka toonase abilinnapea Mihhail Kõlvarti poole ning siis välja toodud probleemid ei ole tänaseks lahenenud, seevastu uusi tekib aina juurde.

Umbusaldusavaldusele on alla kirjutanud Merivälja kooli vanematekogu, Merivälja kooli hoolekogu lastevanemate esindajad, Merivälja Aedlinna Selts, Mähe Selts ja Maarjamäe Selts.

Veebruari lõpus kirjutas Eesti Päevaleht Merivälja kooli lapsevanemate murest seoses sellega, et direktori alluvuses töötanud abikaasa kohta on laekunud kaebused koolitüdrukute seksuaalse ahistamise kohta ning samas töötanud direktori poeg mõisteti süüdi kokaiini omamises. Laanmäe ütles ajalehele toona, et tööleping mõlema tema pereliikmega on lõpetatud ning tema tagakiusamine on läinud üle piiri.

Kaja Laanmäe Autor: keskerakond.ee

Abilinnapea Belobrovtsev kommenteeris Laanmäe juhtumit veebruaris sõnadega, et tema edasine saatus sõltub paljuski sisekontrolli tulemustest.

Tunamullu ilmus Eesti Päevalehes lugu sellest, et Kaja Laanmäe müüs poja osaühingu kaudu koolis jäätist. Laanmäe ei näinud selles ise eetilist konflikti.

Belobrovtsev: umbusaldusavaldus on tõsine signaal

Abilinnapea Vadim Belobrovtsev kinnitas, et linn on direktori suunas tehtud süüdistustega kursis. Ka selle nädala alguses valminud audit tõi välja mitu rikkumist.

Neljapäevaks on Belobrovtsevil lepitud kokku kohtumine hoolekogu esindajatega. Samuti küsib ta selgitusi direktorilt. Nende kohtumiste järel sünnib Belobrovtsevi kinnitusel ka otsus.

Belobrovtsev tõi välja, et linnavalitsus on juba nõudnud direktorilt töösuhte lõpetamist oma poja ja elukaaslasega, mida on ka tehtud.

Samas loodab ta, et lastevanemate umbusaldusavaldust ei tehtud teatavaks just päev enne kohtumisi seepärast, et linnavalitsusele lisasurvet avaldada.

"Loomulikult on lastevanemate umbusaldusavaldus väga tõsine signaal, mis vajab kohest sekkumist. Kaalukate otsuste tegemisel tuleb aga esmalt välja selgitada konkreetsed probleemkohad ning faktidele tuginedes teha siis otsuseid," teatas ta.

"Samas minu jaoks oli üllatav, et see umbusaldusavaldus ilmus just täna, enne meie homset kohtumist hoolekogu esindajatega. Ma väga loodan, et see samm oli tingitud siirast murest kooli ja koolilaste oleviku ja tuleviku pärast, mitte soovist avaldada linnavalitsusele lisasurvet," lisas ta.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: