Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ivanova ja Marrandi Venemaa presidendivalimistel rikkumisi ei tuvastanud

Venemaa presidendivalimisi vaatlemas käinud riigikogu saadikud Jaanus Marrandi ja Olga Ivanova ütlesid ERR-ile, et otseseid rikkumisi nad ei tuvastanud. Samuti ei kogenud nad võimude poolt vaatlemise takistamist.

Nii Ivanova kui ka Marrandi ütlesid, et nendes valimisjaoskondades, mida nemad vaatlesid, oli tehniliselt kõik korrektselt korraldatud.

Siiski oli väikeseid erandeid. Näiteks Olga Ivanova pani tähele, et mõnedes valimisjaoskondades puudusid valimisboksi kardinad. "Me uurisime ka valimiskomisjoni esimehe käest, miks nii on ja ta ütles, et see ei sega inimesel oma salajast hääletust. Aga meie arvasime küll, et parem, kui inimesel on kardin seljataga," rääkis Ivanova.

Ivanova rääkis veel, et ühes kultuurikeskusesse tehtud valimisjaoskonnas puudus valimispäeva hommikul elekter ja automaatse lugejaga valimiskastides oli rike. "Inimesed hääletasid siis mõnda aega tavalisse valimiskasti. Protseduur näeb nendel niimoodi ette, et juhul kui automaatlugejaga valimiskast läheb katki, siis pärast taas tööle hakkamist näidatakse iga valimissedel kaamerasse ja lastakse automaatse lugejaga valimiskasti. Samal ajal fikseerivad kõike komisjoni liikmed ja vaatlejad," selgitas Ivanova.

Marrandi ütles, et tema jaoks oli kummaline valimisi saatnud niiöelda tingel-tangel, kus jagati pirukaid, kalakonserve, mängis kõva muusika, toimusid lastele korraldatud mängud ja veel palju muud. "Selle üks väga selge motiiv oli see, et väga palju inimesi tuleks valima, sest oli teada, et opositsiooni eesmärk oli valimisi boikoteerida. See boikott kindlasti ei õnnestunud," ütles Marrandi.

Ivanova sõnul on see, aga pigem mentaliteedi küsimus ja teda see ei häirinud. Samuti ei seganud see Ivanova sõnul valimisjaoskondade tööd.

Marrandi viitas veel ühele küsitavale seigale. "Ühe valimiskomisjoni esimees keeldus meile igasuguseid numbreid näitamast. Aga see oli pigem mingist segadusest ja arusaamatusest tulenev," ütles ta.

Marrandi: laiemas pildis vabadest valimistest rääkida ei saa

Marrandi sõnul ei saa suurt pilti vaadates siiski ausatest valimistest rääkida. "Ega valimised ei ole ühe päeva üritus, vaid see kaasab laiemat olukorda alates inimõigustest, sõnavabadusest, võrdsest konkurentsist, poliitilisest debatist laiemalt. Kas parlamendis toimib arvamuste paljusus, kust võivadki tulla tugevad kandidaadid või on opositsiooniline tegevus tänavatele peamiselt läinud," lausus ta.

Marrandi rääkis, et tavaline vene inimene tihtipeale ei teagi, mida demokraatia endaga kaasa tuua võiks. "See süsteem on niinimetatud juhitud demokraatia, kus kogu protsessi suunavad vene riigiaparaat ja bürokraatia. Ja kui on juhitud demokraatia, siis valimistulemused on ka juhitud. Ja juhitud tulemuste puhul saamegi küsida, kas need valimised olid vaba ja õiglased. Kas sõnavabadus oli kõigile tagatud? Mina julgen küll öelda, et ei ole see asi nii lihtne. Laiemat poliitilist pilti vaadates kindlasti need valimised ei ole demokraatlikud ega vabad," lisas Marrandi.

Ivanova oli ühes rühmas Saksamaa, Kreeka, Iisraeli ja Prantsusmaa vaatlejatega. Ivanova ütles, et ta ei kuulnud ka nende käest, et oleks olnud rikkumisi.
Marrandi sõnul kohtus ta kõikide presidendikandidaatide volitatud esindajatega ja ka valimiskomisjoni esindajatega, samuti MÜTÜ-de ja meediaesindajatega.
Ivanova kohtus vaatlemise käigus ka riigiduuma väliskomisjoni esimehe Leonid Slutskiga, kes vaatlejad vastu võttis.

Ivanova rääkis, et tuletas Slutskile meelde, et Eesti parlamendi Venemaa sõprusrühm on Venemaa riigiduuma Eesti sõprusrühmale edastanud juba möödunud aastal küllakutse. "Ütlesin, et me ootame aprillis-mais ka nende visiiti," ütles Ivanova.

Olga Ivanova käis Moskvas presidendivalimisi vaatlemas isikliku kutsega riigiduuma Eesti sõprusrühma juhilt, Jaanus Marrandi oli OSCE Parlamentaarse Assamblee Eesti delegatsiooni liige.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: