Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Vene kodanikud said Eestis presidenti valida üheksas jaoskonnas

{{1521355680000 | amCalendar}}
Foto: Sander Koit / ERR

Eestis avati Venemaa presidendivalimiste puhul pühapäeval üheksa valimisjaoskonda, neli Tallinnas, neli Narvas ja üks jaoskond Tartus.

Tallinnas oli neli jaoskonda avatud Vene Föderatsiooni suursaatkonnas Pikal tänaval, Narvas peakonsulaadis ning Tartus konsulaarosakonna kantseleis.

Harjumaa, Järvamaa, Raplamaa, Pärnumaa, Läänemaa, Hiiumaa ja Saaremaa valijad said valida Vene suursaatkonnas Tallinnas, vastavalt perenime algustähele ehk A-M aadressil Pikk 19, N-S viisaosakonnas Pikk 23 ja T-Ja(Я) Lai 18.

Tartumaa, Viljandimaa, Jõgevamaa, Valgamaa, Põlvamaa ja Võrumaa valijaid oodati Tartus aadressil Ülikooli 1 ning Lääne-Virumaa ja Ida-Virumaa valijaid Narvas aadressil Kiriku 8.

Valida said Venemaa kodanikud, kes on vähemalt 18-aastased ning neil oli kaasas Vene Föderatsiooni pass.

Pühapäeval olid kõik jaoskonnad avatud kell 8-20.

Venemaa presidendiks kandideerisid senine president Vladimir Putin (65), Rahvaliidu poolt Sergei Baburin (59), Kommunistliku Partei poolt Pavel Grudinin (57), Venemaa Liberaaldemokraatliku Partei juht Vladimir Žrinovski (71), teleajakirjanik Ksenija Sobtšak (36), Partei Venemaa Kommunistid poolt Maksim Suraikin (39), Kavupartei poolt Boriss Titov (57) ja liberaalse Jabloko liider Grigori Javlinski (65).

Tallinnas valinud hääletasid Putini poolt

Tallinna vanalinnas Vene saatkonna juures lookles keskpäeval Vene saatkonda ümbritsevatel tänavatel kokku paarsada meetrit pikk järjekord valijatest. "Aktuaalse kaamera" küsitletud inimestest kõik hääletasid Vladimir Putini poolt.

Ka Nikolai hääletas Putini poolt. "Sest ta meeldib mulle. Ei saa ju Sobtšaki poolt hääletada," sõnas ta.

Valimas käinud ütlesid, et täitsid oma kodanikukohust. "Esiteks pean ma täitma oma kodanikukohust. Aga teiseks ei lubata meil siin Venemaa kodanikena valimistel hääletada," sõnas Nikolai.

"Hääletasin maailma kõige parema presidendi poolt. Ma tunnen vaimustust, et seda tegin, sest sain Venemaa kodakonduse kaks ja pool aastat tagasi. Olin mittekodanik, halli passiga. Praegu tunnen uhkust, sest olen hingelt venelanna, loomulikult on Putin minu valik," ütles Natalja.

Alesja sõnul Putini kõrval teisi väärikaid kandidaate ei olnud. Sama meelt oli Dmitri.

"Muidugi pole see saladus. Hääletasin Vladimir Vladimirovitš Putini poolt. Ta on ainus väärikas president, ülemaailmselt tuntud, keda kõik inimesed austavad," selgitas ta.

Dmitri ütles, et tema peres on kõik viis pereliiget Venemaa kodanikud.

Kuus aastat tagasi andis Eestis hääletamas käinutest oma hääle Vladimir Putini poolt 85 protsenti, samal ajal kui Venemaal oli see protsent 63.

Venemaa suursaadik Eestis Aleksandr Petrov ütles "Aktuaalsele kaamerale", et valimiste aktiivsus tuleb kõrge ja kinnitas, et saatkond korraldas valijate jaoskonda toomise bussidega.

"Me korraldasime valijate kohaletoomise Paldiskist, Pärnust, Rakverest, Viljandist, Valgast nagu ka meie konsulaarosakond Narvas," ütles Petrov.

Statistikaameti andmetel elas eelmisel aastal Eestis veidi üle 86 500 Venemaa kodaniku.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: