Vaarik Eesti brändi vastuvõtust: brändi ongi keeruline tajuda ({{commentsTotal}})

{{1521535200000 | amCalendar}}
Foto: EAS-i presentatsioon/ERR

Aasta jooksul on EAS-i brändimeeskonna välja töötatud "tööriistakasti" võtnud kasutusele peamiselt erialaliidud, kes selle kontseptsiooniga messidel käivad. Kommunikatsioonistrateeg Daniel Vaariku hinnangul aga tutvustati uut kontseptsiooni liiga vara, mil see polnud veel lõplikult välja töötatud, mistõttu võinuks mõni kuu seda veel lihvida enne ametlikku esitlust.

Pärast nurjunud rahvakonkurssi, millega EAS lootis 2016. aastal Eestile uut brändi leida, tuli Hollandi disainer Peter Kentie välja EST-kontseptsiooniga, mis koheselt populaarseks sai. Ent EAS seda kasutusele ei võtnud ja tuli välja hoopis teistsuguse kontseptsiooniga. See EST-kontseptsiooni edu ühiskonnas korrata ei suutnud.

Analüüsides, mis Eesti brändi tutvustamisega valesti läks, pakkus kommunikatsioonistrateeg, EAS-i disainimeeskonnaga koostööd teinud Daniel Vaarik välja, et tööriistakasti esitleti liiga vara, kui ametlik brändi "tööriistakast" veel päris valmis polnud.

Uus bränd ei saavutanud pooltki sellist poolehoidu kui Kentie tasuta kasutamiseks antud EST-kontseptsioon. "Tundus, et rahvas oli valmis minema lausa tänavatele. EST-kontseptsioon oli hea mõte, kuid sellel puudus laiem tagamaa," ütles Vaarik.

Eesti brändi uus "tööriistakast" lähtus sellest, et Eestis on palju loodust ja nutikat inimesed, nii et bränd ehitati üles IT-le ja metsarohkusele.

Vaarik tõdes, et bränditeema on ja jääb alati abstraktseks, mida ongi keeruline tajuda. Kuna avalikkus võttis rändrahnu-kujutist uue brändina ja keskendus sellele, siis otsustas EAS sellest kujundist loobuda, et mitte jääda ühe kujutise keskseks.

Vaariku soovitus oli, et kui ühes brändis on lõpuks kokku lepitud, võiks sellele mõneks ajaks truuks jääda ja seda kasutada.

19 Eesti-teemalist kodulehte

Alates 1. augustist, mil tööriistakasti lehekülg avati, kuni eelmise aasta lõpuni külastas lehekülge 3840 unikaalset külajastajat. Estonia.ee lehekülge külastas eelmise aasta jooksul 90 365 unikaalset külastajat. Enim külastati lehte Eestist, järgnesid USA ja Suurbritannia.

Eestiga seotud kodulehti on 19, kõigi peale kokku on üle viie miljoni külastaja. Suurima külastatavusega on olnud e-residentsuse koduleht, mida on külastanud alates möödunud aasta maist kuni aasta lõpuni umbes pool miljonit külastajat.

Brändi alla on loodud üle 60 temaatilise videoklipi, enim - 1,2 miljonit vaatamist - kogus "Stressbusteri" klipp.

Bränd leiab kasutust ühisstendidel

EAS-i andmetel kasutab Eesti brändi võimalusi kokku 67 avaliku sektori asutust, erialaliitu ja ettevõtet.

Peamiselt kasutab Eesti oma tööriistakasti erialamessidel. Möödunud aastal oli brändikontseptsioon kasutusel 29 messil. Messidel EAS-i korraldatud Eesti ühisstendi kasutavad ettevõtted, nagu kaitsetööstuste liit ja Salvest, kinnitasid, et on uue lahendusega rahule jäänud ning Eestit on hakatud selle väljanägemisega nüüdseks seostama ehk edu võti on korduses.

Samas tunnistas Salvest ERR-ile, et peamiselt kasutavad nad Eesti brändi lahendusi just messide ühisstendidel, mitte niivõrd oma ettevõtte poolt individuaalselt.

"Me oleme kasutanud pilte ja šrifti, aga seda mitte otseselt ettevõttena, vaid ühisstendil väljas olles koos teiste ettevõtetega. Neid stende on organiseerinud siis kas toiduliit või Eesti põllumajandus-kaubanduskoda või EAS ise," selgitas Salvesti ekspordijuht Meelis Leidt.

Kui Salvest üksi messidel käib, näiteks viimati Kölni toidumessil, on riigibrändi kasutamise osa aga väiksem. "Seal oli selle osa väiksem, sest me näitasime oma sõnumeid ja oma kaubamärki."

Välisministeerium ootas uut brändikontseptsiooni pikisilmi ja on tulemusega rahul. Nemad on kasutusele võtnud ka Aino-fondi ja kasutab brändipanga fotosid.

SA Archimedes kasutab brändi haridusmessidel ja Study Estonia programmi tutvustamiseks, millega kutsutakse välistudengeid Eestisse õppima.

Bränditud on ka peamised turismiväravad Tallinna lennujaamas ja sadamas.

Tänavu toodab EAS ärikeskkonda tutvustavad videoklipid ja ettevõtlussektoreid tutvustava fotopanga. Riiki tutvustavad esitlused tõlgitakse saksa, prantsuse, hispaania ja vene keelde ning töötatakse välja valdkondlikud esitlused Eesti hariduse, siin töötamise, tervishoiu, turismi, toidu ja teaduse tutvustamiseks.

Lisaks töötatakse välja sobivate kingituste näited ja illustratsioonid küberturvalisuse ja e-Eesti kohta.

EAS teatas, et tänavusi suuri brändiga seotud projekte nad veel avaldada ei saa.

Kentie: brändil on väärtus vaid kasutamise korral

EST-kontseptsiooni autor Peter Kentie, kes oma loodut just järgmisel nädalal Eindhovenis toimuval TEDx inspiratsiooniloengul tutvustab, ütles ERR-ile, et ta loodab, et EAS kasutab EST-kontseptsiooni edaspidi rohkem.

"Seda on nii lihtne kasutada, see on tasuta ja kõik jumaldavad seda: rahvas, ettevõtted, asutused, meedia ja isegi poliitikud. Brändil on väärtust ainult siis, kui seda kasutatakse, ja see on ka Eesti brändi tööriistakasti peamine väljakutse. Selle spetsiifilist stiili on keeruline ettevõtete oma brändiga mestida, aga EST-kontseptsioon lahendaks selle vastuolu ära," kommenteeris Kentie.

Kentie möönab, et iga bränd vajab visuaalset identiteeti, mille nn tööriistakast kenasti katab. Samas aga tuleb Eestit ka turundada, mistõttu peab brändi ka sisuliselt kasutama, näiteks kampaaniates.

"Just seal tulebki EST-kontseptsioon mängu. See on täiuslik kokkukõla ja Eesti inimesed toetavad seda - just see ongi kõige olulisem," ütleb Kentie.

Toimetaja: Merilin PärliHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: