Tuhanded avaldasid Moldovas meelt Rumeeniaga ühinemise nimel

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Korraldajate sõnul ulatus Moldova ja Rumeenia ühinemise poolt meelt avaldanute arv üle 10 000. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Üle kümne tuhande inimese avaldas pühapäeval Moldova pealinnas Chișinăus meelt selle nimel, et riik taasühineks Rumeeniaga. Meeleavaldusega liitus ka Rumeenia endine president Traian Basescu.

Demonstratsioonil osalenud kutsusid Moldova ja Rumeenia parlamente arutlema nende esindajatega riikide taasühinemise üle. "Me kutsume Moldova ja Rumeenia parlamendisaadikuid hääletama lähitulevikus ühinemise poolt," ütles Basescu meeleavaldusel, mis ajastati Moldova ja Rumeenia ühinemise sajandale aastapäevale.

Rumeenia poolelt ei tulnud ametlikku vastust.

Politsei teatel oli meeleavaldus rahumeelne, olgugi et nad vahistasid 21 inimest, kellelt võeti ära gaasimaskid ja noad.

Reutersi kirjeldusel on Euroopa Liitu kuuluva Rumeenia ja väiksema naabri ühinemine ebatõenäoline, kuid meeleavaldus ilmestab novembrikuiste valimiste eel lõhesid, mis on 3,5 miljoni elanikuga riigi läänemeelsete ja venemeelsete jõudude vahel. 

Moldova valitsus, mis toetab tihedamaid suhteid Euroopa Liidu ja Ameerika Ühendriikidega, läheb tihti vastuollu Venemaa-sõbraliku presidendi Igor Dodoniga, kes tahab tihedamaid suhteid Moskvaga ning pooldab Moskva juhitud kaubandusliitu.

"Me peame mõistma hukka selle poliitilise katku levitamise Moldova vabariigis," kirjutas sotsialistliku partei juht Dodon Facebookis, kutsudes samas ühinemisvastaseid protestimarssi mitte korraldama. President süüdistas Moldova valitsust lõhede tekitamises Moldova ühiskonnas.

Dodon sõnas ka, et valimised, mis toimuvad oodatavasti novembris, toovad kaasa Moldova-meelse valitsuse, mis on patrootlik ja sotsiaalse suunitlusega ning mis keelab Rumeeniaga ühinemise poolt võitlevate organisatsioonide tegevuse.

Toimetaja: Anette Parksepp

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: