Moldova põhiseaduskohus peatas ajutiselt presidendi volitused

Moldova president Igor Dodon.
Moldova president Igor Dodon. Autor/allikas: Sputnik/Scanpix

Moldova põhiseaduskohus peatas esmaspäeval Demokraatliku Erakonna saadikute taotlusel ajutiselt Igor Dodoni presidendivolitused ja andis need üle parlamendi esimehele ja peaministrile.

Põhiseaduskohtu otsus oli vajalik tervishoiu-, sotsiaal-, regionaalarengu, keskkonna- ja põllumajandusministri ametisse kinnitamiseks.

Dodon keeldus teist korda kinnitamast ametisse ministrikandidaate, kelle peaminister oli talle esitanud.

Seaduse kohaselt saab president peaministri esitatud kandidaadi tagasi lükata vaid ühel korral, taasesitamisel peab ta selle heaks kiitma.

"Otsusega peatada ajutiselt rahva seaduslikult valitud Moldova presidendi volitused lasi põhiseaduskohus aset leida kahel seadusrikkumisel: lasi põhja minu katse takistada tõsist seaduserikkumist, et selle seaduserikkumise saaks toime panna nn presidendi kohusetäitja," kirjutas Dodon Facebookis.

President arvas, et põhiseaduskohus eiras seaduslikke põhjendusi, millest lähtudes ta keeldus ministreid ametisse nimetamast.

See oli juba neljas kord, mil põhiseaduskohus Dodoni ajutiselt ametist kõrvaldas, andes presidendivolitused üle parlamendi esimehele ja peaministrile. Nüüdseks on seda kolmel korral tehtud ministrite ametissenimetamiseks.

Samuti on Lääne-meelse valitsuse ning Kremli-sõbraliku presidendi vahel olnud korduvalt vaidlusi välis- ja julgeolekupoliitikat puudutavates küsimustes.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: