Moldova põhiseaduskohus peatas taas president Dodoni volitused

Kremli-meelse Sotsialistliku Partei ridadest pärit Moldova president Igor Dodon.
Kremli-meelse Sotsialistliku Partei ridadest pärit Moldova president Igor Dodon. Autor/allikas: EPA/Scanpix

Moldova konstitutsioonikohus peatas juba viiendat korda president Igor Dodoni volitused. Seekord oli põhjuseks vaidlus, mis puudutas ühe seaduseelnõu heaks kiitmist.

Juhtunu taustaks on pikaaegne vastasseis Kremli-meelse presidendi ja Lääne-meelse valitsuse vahel, vahendas Raadio Vaba Euroopa.

Võimuerakonna Demokraatlik Partei rahvasaadikud selgitasid oma kaebuses, et Dodon pole täitnud oma põhiseaduslikku kohust, kui on korduvalt keeldunud allkirjastamast viit seaduseelnõud, mida parlament on juba korduvalt heaks kiitnud.

Moldova seaduste kohaselt on presidendil õigus seaduseelnõu ühel korral tagasi lükata, kuid ta on kohustatud selle allkirjastama juhul, kui rahvasaadikud selle uuesti heaks kiidavad.

Viis eelnõu, mida Dodon keeldub allkirjastamast puudutavad vastavalt audiovisuaalteenuseid, 9. mai kuulutamist Euroopa päevaks ning USA uue saatkonnahoone ehitamist ühe vana staadioni kohale.

Dodoni volituste peatamise ajal saab tema asemel vajalikud allkirjad anda parlamendi spiiker Andrian Candu.

Tegemist on käesoleval aastal viienda korraga, kui konstitutsioonikohus president Dodoni volitused peatab.

Värske kohtuotsuse teemal teatas Dodon oma Facebooki-postituses, et kõik need seadused saavad tühistatud pärast 24. veebruaril toimuvaid parlamendivalimisi.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: