Vaiksel laupäeval käivad kirikutes ettevalmistused ülestõusmispühadeks

Foto: ERR

Kirikukalendri järgi on vaikne laupäev ja see on aeg, kui tehakse ettevalmistusi ülestõusmispühadeks. Paljudes luterikogudustes värviti koos peredega mune, Pirita kloostris käisid aga keskpäeval ettevalmistused paasaöö missaks, mis algab õhtul kell 23.

Laupäeva keskpäeval oli Pirita kloostris vaikne, kuid kloostri kabelis oli palju lilli, millest sättisid õed õhtuks kabelisse kaunistused. Katoliku kirikus on igal väiksemalgi märgil oma tähendus ja nii pole sugugi juhuslik, et lilled on just valged ja kollased, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Valge sümboliseerib loomulikult puhtust ja seda valgust, mida me täna öösel hakkame vastu võtma. Kollane on lihtsalt rõõmu värv. Tõesti, kollane ja valge tähistavad seda rõõmu, mida me kannaksime oma südames kogu kristliku aasta," rääkis Rooma-Katoliku kiriku pressiesindaja Marge-Marie Paas.

Täpselt keskpäeval algas kloostris palvus. Kloostris on iga päev üheksa palvekorda.

Pühadeks valmistuvad kloostrielanikud ka hingeliselt. Ühest küljest on praegu vaikne aeg, kuid kloostris tuleb arvestada ka sellega, et pühade eel ja ajal on seal tavapärasest rohkem külalisi.

Kabelis on valmis ka suur paasaküünal, mis laupäeva hilisõhtul süüdatakse. Katoliku kirikus on traditsioon, et paasaküünal süüdatakse just öösel või päris hilisel õhtutunnil.

"Me tunnistame sellega, et Kristus tõusis üles öösel-vastu hommikut. Kui on juba ülestõusmispüha ja pühapäeva hommik, siis ta on juba üles tõsunud," selgitas Paas.

See küünal jääb põlema kuni suure reedeni tuleval aastal.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: