Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Foorum: vastandumine valimiskampaaniast ei kao kuhugi

"Foorum". Autor/allikas: ERR

Riigikogu valimisteni on jäänud vähem kui aasta, kuid sisuliselt on valimiskampaania juba käimas. Stuudios väitlesid Jaanus Karilaid (KE), Liisa Oviir (SDE), Helir-Valdor Seeder (IRL), Taavi Rõivas (RE), Martin Helme (EKRE) ja Artur Talvik (VE). Poliitikud leidsid, et vastandumine valimiskampaaniast ilmselt ei kao.

Liisa Oviir märkis saates siiski, et vastandumise asemel peaks iga erakond näitama oma suunda, kuhu riik peaks minema.

Jaanus Karilaid ütles, et vastandumine ei kao mitte kuhugi ja vahemalt Keskerakond ja Reformierakond jäävad alatiseks omavahel vastanduma juba maailmavaatelistel põhjustel.

Rõivas lausus, et vastandumine peab olema ideede ja väärtuste tasandil. Ta lubas, et Reformierakond jääb kultuurseks ja ei hakka kedagi isiklikult ründama.

Helme ütles, et EKRE vastandamist ei karda ja läheb valimistele teadmisega, et üks on kõigi ja kõik ühe vastu. "Meie näeme, et teised on kartell ja ühed on impotendid ja me oleme ainus tegelik väljapääs Eesti valijale järgmistel valimistel," ütles Helme.

Helir-Valdor Seeder ütles, et tema arvates on erakonnad liiga vara alustanud valimiskampaaniaga. "Meil oleks tubli pool aastat veel mõistlik tegeleda Eesti igapäevaelu korraldamisega. Ja vähemalt IRL valitsuskoalitsioonis soovib küll aprillis tegeleda riigieelarve strateegiaga ja sügisel tegeleda järgmise aasta riigieelarvega," sõnas Seeder.

"Ma tunnen juba, kus tulistatakse järgmise aasta valimiste lainel ja see ei ole mõistlik. See ei puuduta ainult koalitsioonierakondi, see puudutab isegi rohkem opositsiooni mõningaid erakondi," lisas Seeder.

Talvik nimetas sellepeale Seedri juttu silmakirjalikuks, sest viimase poole aasta jooksul on IRL Talviku sõnul pidevalt valimiskampaaniat teinud. "Ta jälle tuleb ja hakkab mingile koalitsiooni otsusele ise oponeerima. Ja nüüd see riigieelarve strateegia on järgmine koht, kus te kõik jälle tagurpidi pöörate ja tahate näidata ennast kui väga toredat ja ilusat poissi," ütles Talvik.

Martin Helme rääkis, et kuigi Keskerakond läks valitsusse ja lubas seal muutusi ja sisuliselt midagi ära ei teinud, teeb temast tüüpilise kartellierakonna.

"Minu hinnang sellele kõigele on väga lihtne - ongi kartell. Täielik kartell. Mingeid sisulisi suuri muutusi ei ole," lausus Helme. Sellega nõustus ka Talvik.

Saates toodi välja, et valimiskampaania osaks on sattunud juba pensionitõus, Hiiumaa praamiühenduse probleemid, haiglate sünnitusosakondade sulgemine, Reformierakonna VEB-fondi taak ja Keskerakonna leping Ühtse Venemaaga. Samuti arutasid saatekülalised Vabaerakonna varajase plakatikampaania üle, mille üle avaldasid hämmingut nii Oviir, Karilaid, Seeder kui ka Rõivas.

Seedri sõnul tuleks nende teemade üle arutleda uurimisasutustes, mitte tänavatel. Talvik ütles, et Vabaerakond on üks vähestest, kes neid asju üldse uurib.

Martin Helme leidis, et Vabaerakonna poolt on see plakatikampaania mõistetav, sest erakond on madala reitingu tõttu paanikas.

Seeder rääkis, et EKRE ja Vabaerakond meenutavad talle väga Keskerakonda, kes kümme aastat opositsioonis rääkis sellest, kui halvasti kõik oli ja aastaga valitsuses olles on kõik asjad korda saanud.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: