Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Trump andis käsu saata rahvuskaart Mehhiko piirile

{{1522871940000 | amCalendar}}
USA piiripatrull president Donald Trumpi piirimüüri prototüüpide juures.
USA piiripatrull president Donald Trumpi piirimüüri prototüüpide juures. Autor/allikas: Guillermo Arias/AFP Photo/Scanpix

USA president Donald Trump andis käsu saata rahvuskaart Mehhiko piirile, teatas kolmapäeval sisejulgeolekuminister Kirstjen Nielsen.

"Kaitseministeeriumile ja sisejulgeolekuministeeriumile on antud käsk koostööks, et saata rahvuskaart meie edelapiirile abistamaks piirivalves," ütles Nielsen.

"Me näeme endiselt vastuvõetamatut narkootikumide, rahvusvaheliste kuritegelike organisatsioonide ja ebaseaduslike sisserändajate voogu üle meie lõunapiiri. See mitte ainult ei ohusta meie kogukondi ja lapsi, vaid seaduslikku korda. On aeg tegutseda," ütles minister.

"Saatmine algab viivitamatult. Oht on tõeline," toonitas Nielsen.

Viimase 12 aasta jooksul on USA rahvuskaarti piirijulgeoleku tugevdamiseks kasutatud kaks korda, viimati 2010. aastal.

Trump lubas juba varem saata sõjaväe Ühendriikide ja Mehhiko piiri valvama, et takistada Mehhiko lõunaosariigist Chiapasest USA piiri poole liikuvat mitmesajapealist karavani, mis protestib osalt migrantide elutingimuste vastu ja osalt selleks, et aidata migrantidel turvalisest USA piirini jõuda.

Kesk-Ameerika migrantide karavan, kelle teekond läbi Mehhiko USA piirile oli president Trumpi raevu ajanud, loobus plaanist.

"Me lõpetame tegevuse," ütles karavani korraldanud ühenduse Piirideta inimesed (People Without Borders, Pueblo sin Fronteras) juht Irineo Mujica.

Trump on korduvalt kritiseerinud kongressi suutmatuse eest karmistada immigratsiooniseadusi ning demokraate tema piirimüüri plaani tõkestamise eest. Ta on varem vihjanud sellele, et sõjavägi võiks aidata piirimüüri ehitada ja see tuleks rajada USA kaitseministeeriumi eelarveraha eest.

USA valitsus on Trumpi juhtimisel suurendanud tuntavalt kulutusi piiripatrullidele ning hoogustanud haaranguid dokumentideta immigrantidele Ühendriikides, kuid president on frustreerunud tema valitsuse teiste immigratsioonialaste algatuste blokeerimise või seiskamise pärast.

Trump palus kongressilt müüri ehitamiseks 25 miljardit dollarit, kuid kongress eraldas märtsi lõpus vastu võetud eelarveseadusega selleks vaid 1,6 miljardit. Sellest jätkuks vaid umbes 160-kilomeetrise müürilõigu ehitamiseks, kuid Trumpi sõnul läheb vaja vähemalt 1100-1200 kilomeetri pikkust müüri.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: