Tarbimislaenude käive on viimastel aastatel jõudsalt kasvanud ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Majanduskriisi mõjul langes tarbimislaenude käive 2011. aastal 100 miljoni euroni, kuid aastaks 2014 kerkis maht 180 miljoni ning mullu juba 300 miljoni euroni.

Mullune tase on seega kolm korda kõrgem kui kuus aastat tagasi või kaks korda kõigem kui kolm aastat tagasi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Just praegu on tarbimislaenude kõrghooaeg. Nimelt, kevadkuudel kasvab tarbimislaenude võtmine talvekuudega võrreldes ligi 25 protsenti.

See raha kulub peamiselt hooajakaupadele - Swedbanki andmeil ostetakse näiteks aiamööblit, grille, kasvuhooneid, aga ka jalgrattaid ja motorollereid.

Kui üldiselt on intressid praegu rekordmadalal, siis väikelaenude intressid on püsinud juba aastaid paigal.

"Kui me räägime väikelaenust, siis keskmine intress on 19 protsenti, kui me räägime koduväikelaenust ja autolaenust, siis keskmine intress on 8 protsenti. See ei ole nüüd seotud kuidagi majandusega, see on olnud stabiilne," ütles Swedbanki väikefinantseerimise valdkonnajuht Triin Jalakas.

Tarbimislaenude kiiret kasvu on jälginud ka Eesti Pank. "Kuigi me praegu otsustasime, et täiendavaid meetmeid selle riski adresseerimiseks pole vaja, siis tänasel päeval me oleme oluliselt lähemal täiendavate meetmete kehtestamisele kui näiteks pool aastat tagasi," rääkis keskpanga ökonomist Taavi Raudsaar.

Keskpangal oleks laenuturu jahutamiseks kaks tööriista. Näiteks saab Eesti Pank kehtestada reeglid sellele, kui suur võib olla laenumaksja igakuine makse tema sissetuleku suhtes.

"Teiseks saame me pankade vastupanuvõimet suurendada. Need on kapitalinõuded. Ehk siis kui pank annab laenu välja, kui palju ta peab oma raha mängu panema," selgitas Raudsaar.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: