Lüganuse vallajuhte ootab umbusaldushääletus ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: ERR

Lüganuse volikogu kolmapäevasel istungil esitas opositsioon kaheksa saadiku allkirjaga avalduse, millega umbusaldatakse vallavanemat ja volikogu esimeest.

Umbusalduse ühe algataja Marja-Liisa Veiseri avaldus: "Tegemist on omavalitsusega. Oluline on seega aus ja läbipaistev vallajuhtimine. Kindlasti ei saa ausaks ja läbipaistavaks vallajuhtimiseks pidada olukorda, kus vallavanemaga seotud osaühingule võõrandatakse otsustuskorras vallale kuuluv kinnistu.

Tegemist on vallavanema ja tema abikaasa poolt 2015. a asutatud nö pere-ettevõtega, kus A. Eiche oli nii osanik, kui ka märtsi alguseni juhatuse liige ning kust A. Eiche on tagasi kutsustud vahetult enne volikogu poolset otsuse eelnõu menetluse algatamist.

Arusaamatuks jääb, miks vallavanem eelnõu menetlemise juures nii volikogu, vallavalitsuse, kui ka asja menetlenud komisjonide eest seda informatsiooni varjas. Täna on volikogu liikmetel tekkinud kahtlus, et tegemist võib olla nö jokk-skeemiga, kus osanikeringi ja juhatust on viimasel hetkel, vahetult enne otsustamist, muudetud, vallavanema isiklikust kasust lähtuvalt.

Kindlasti ei pea me ka normaalseks olukorda, kus kolme ühinenud omavalitsuse eelarve võetakse vastu eelarve esimesel lugemisel, andmata volikogu liikmetele võimalust muudatusettepanekute esitamiseks ja menetlemiseks. Sellise eelarve vastuvõtmisega on loodud Eestis pretsedent.

Ka volikogu esimees ei teavitanud volikogu liikmeid vallavanema tänasest ja senisest seotusest kõnealuse osaühinguga. Öelda, et ka volikogu esimees ei teadnud midagi, ei vasta kindlasti tõele. Ning isegi, kui volikogu esimees neid asjaolusid ei teadnud tekib küsimus volikogu esimehe pädevuses. Volikogu esimehe kohustus on päevakorra ettevalmistamisel ka materjalidega tutvuda ja asjaolud endale selgeks teha. Äriregistris on kõik andmed olemas. Täna on sellel ettevõttel kustutamishoiatus, kuna aastaaruanded on ettevõte asustamisest alates esitamata. Juhtisime sellele ka tähelepanu, kuid volikogu esimees ei pidanud seda oluliseks."

Vallavanem Andrea Eiche ütles ajalehele Põhjarannik umbusaldusavaldust kommenteerides: "Võõrandasin kõik endale kuuluvad ettevõtted juba tükk aega tagasi just põhjusel, et ei tekiks küsimust võimalike tehingute ja kasuteenimise kohta. Tõsi, ma ei eita, et see ei näe kõige parem välja, kuid panen käe südamele, et seal mingit varjatud kasuteenimist pole."

Umbusalusavaldus peaks päevakorras olema mai alguses toimuval volikogu istungil.

Lüganuse suurvald sündis sügisel Lüganuse ja Sonda valla ning Kiviõli linna liitumisel. Kokku on volikogus 19 kohta. Koalitsiooni moodustasid valimisliidud Meie vald (4 kohta), Meie Kodu (3) ja Reformierakond (3), opositsiooni jäid valimised võitnud Keskerakond (6) ja VL Oma valla eest (3).

 

Toimetaja: Rene Kundla

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: