Majandusteadlane Raul Eamets: eelarvestrateegia hinne on neli miinusega

{{1524732960000 | amCalendar}}
Foto: Postimees/Scanpix

Eelarvenõukogu soovitab seoses majanduskasvuga valitsusel teha riigieelarve eelolevatel aastatel kindlas ülejäägis ja leiab, et valitsus on liiga optimistlik maksutulude laekumise osas.

Nõukogu esimees, majandusteadlane Raul Eamets ütles, et ta annaks eelarvestrateegiale hindeks nelja pika miinusega.

Ülejaagi kindlate protsentide ja numbrite osas pole Eametsa hinnagul mõistlik spekuleerida "Eelarve peaks olema ülejäägis, kuid see sõltub võimalustest, kuidas valitsus näeb kulusid ja tulusid. Me ei anna poliitikasoovitusi, kuid nõukogu ei saa täpselt aru, kust see kasv tuleb. See on suhteliselt pealispindselt eelarvestrateegias kirja pandud ja tugineb rohkem usule kui selgitustele," rääkis Eeamets.

Ta lisas, et igasugused investeeringud on poliitilised otsused, mis on seotud muuhulgas valimislubadustega, näiteks Tallinna linnahalli renoveerimine ja Haapsalu raudtee taastamine.

"Kui poliitikud on nii otsustanud, siis on see nende otsus ja valijad peaksid ütlema, kas see on hea või halb," lausus Eeamets, lisades, et puudustele vaatamata on eelarvestrateegia tulude ja kulude prognoos siiski realistlik.

Reformierakonna hinnangul on praegune valitsus koostanud strateegia asemel eelarve vaid järgmiseks aastaks ning kaugemale tulevikku polegi mõtet vaadata, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"See on kokkujoonistaud tasakaal. See tähendab, et on ühekordseid asju tehtud, mis järgmise valitsuse probleemi pigem suurendavad. Näiteks see kelgitud palgatõus on üheaastane. Järgmiseks kolmeks aastaks on palgatõsusu number null. Investeeringud, millega palju kiideldi on sisuliselt algatatud, aga siis lükatakse lõpetamine edasi või siis dividendid, mida võetakse maksimaalselt, aga mis on ju ajutine võimalus," kommenteeris Reformierakonna aseesimees Jürgen Ligi.

Peaminister Jüri Ratase hinnagul on aga strateegias kirjas jätkuprojetke ja algatusi, millest ei ole võimalik järgmisel valitsusel loobuda.

"Riigi eelarvestrateegia nihkub ühe aasta võrra alati edasi, seda tehakse neljaks aastaks. Riigi eelarvestrateegia on valitsuse tasandi otsus, seal on väga tugev sisend või platvorm järgmise aasta riigieelarvesse, nii et riigi eelarvestrateegias saab alati valitsus ümber seada oma prioriteete ja oma põhimõtteid," rääkis Ratas.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: