Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Veteranpoliitik Väyrynen lahkub Keskerakonnast ja europarlamendist

Euroopa Parlamendi saadik Paavo Väyrynen korraldas kolmapäeval pressikonverentsi, kus andis teada, et lahkub Soome Keskerakonnast ja loobub ka selle partei auesimehe kohast. Samuti kinnitas ta, et siirdub juba juunis europarlamendist Soome parlamendi saadikuks.

Veteranpoliitik selgitas, et loob Soome parlamendis oma saadikurühma. Samuti kavatseb ta kandideerida järgmise aasta kevadel nii Soome parlamendivalimistel kui ka europarlamendivalimistel enda poolt asutatud Kodanikepartei kandidaadina, vahendas Yle.

Seega on kunagise pikaaegse esimehe suhe Keskerakonnaga lõplikult läbi.

Veel eelmisel nädalal oli Väyrynen pürgimas uuesti Keskerakonna esimeheks, kuid pärast jutuajamist praeguse esimehe, peaminister Juha Sipiläga teatas ta loobumisest. Samuti tõmbas erakonna juhatus nädalavahetusel pidurit Väyryneni vahepealsele plaanile pürgida Keskerakonna volikogu esimeheks.

Kes läheb Väyryneni asemel europarlamenti?

Soome parlamendis on Väyryneni asendusliikmeks keskerakondlane Mikko Kärnä, kellel tuleb nüüd koht vabastada.

Euroopa Parlamendi puhul on olukord veel lahtine - Väyryneni asendusliikmeks on Soome ettevõtjate liidu (Suomen Yrittäjät) juht Mikael Pentikäinen, kes aga on juba teatanud, et tal pole kavas europarlamenti minna.

Nimekirjas on järgmisteks asendusliikmeteks keskerakondlasest parlamendisaadik Mirja Vehkaperä ja Keskerakonna parlamendifraktsiooni juht Antti Kaikkoinen. Vehkaperä ütles uudisteagentuurile STT, et tema on valmis hea meelega europarlamenti minema.

Kodanikepartei tuletas Väyrynenile meelde, et ta on erakonnast välja visatud

Kuigi Väyrynen teatas, et viib enda asutatud väikepartei ehk Kodanikepartei järgnevatele valimistele, lükkasid sisetülidest räsitud Kodanikepartei liikmed Sami Kilpeläinen ja Piia Kattelus Väyryneni katsed erakonnas tegevust jätkata tagasi.

Kilpeläinen rõhutas, et Väyrynen on praeguse seisuga erakonnast välja visatud, Kattelus aga nentis, et "Paavo tuju vahetub sagedamini kui sokid jalgade otsas".

"Kõigele lisaks on ta ise ka parteist välja astunud ja sellest avalikult teatanud. Väyrynen ei juhi Kodanikeparteid mingil viisil," märkis Kilpeläinen pressiteates.

Väyryneni Kodanikeparteist välja arvamise otsus ei ole juriidiliselt jõustunud seetõttu, et teema üle vaieldakse parajasti veel Helsingi esimese astme kohtus.

Samas kinnitasid Kilpeläinen ja Kattelus, et nemad on just need, kes otsustavad valimisnimekirja üle parlamendivalimistel ning Euroopa Parlamendi valimistel osalemise kohta polevat veel üldse otsust tehtud.

Väyrynen on pikka aega Keskerakonnale peavalu põhjustanud

Väyrynen, kes kogus Soome presidendivalimistel 6,2 protsenti häältest, andis veebruari alguses teada, et tal on kavas suvel toimuval kongressil kandideerida Keskerakonna esimeheks.

Veteranpoliitik ja Keskerakonna auesimees Väyrynen, kes oli aastatel 1980-1990 Keskerakonna esimees, on tänapäeval juba aastaid paistnud silma erakonna peavoolust oluliselt erinevate avalduste ja ettepanekutega. Eriti tülikaks teemaks partei jaoks kujunes see, kui eelmisel aastal asutas Väyrynen uue euroskeptilise Kodanikepartei, aga samal ajal jätkas ta ka Keskerakonna liikmena. Presidendiks kandideeris ta enda poolt ellu kutsutud valimisliidu esindajana, Keskerakonna ametlikuks kandidaadiks oli ekspeaminister Matti Vanhanen.

Keskerakond leidis varem, et Väyryneni kandidatuur ei tule kõne alla, sest erakonna esimeheks ei saa kandideerida isik, kes kuulub samal ajal ka teise erakonda.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: