Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Koalitsioonikaaslastele ei meeldi IRL-i sammud seoses PPA juhiga

Foto: Siim Lõvi /ERR

Algaval nädalal saab politsei- ja piirivalveameti PPA peadirektorist Elmar Vaherist vähemalt üheks päevaks peadirektori kohusetäitja, sest IRL keeldus lõppeval nädalal Vaheri kinnitamisest uueks ametiajaks. IRL-i juhi Helir-Valdor Seederi sõnul tahavad nad rohkem aega kallinenud piiriehituse detailidega tutvumiseks. Koalitsioonipartnerid peavad seda poliitiliseks tähelepanu tõmbamiseks ja kohatuks käitumiseks.

Läinud neljapäeval pidi valitsus kinnitama PPA peadirektori Elmar Vaher ja kaitsepolitseiameti peadirektori Arnold Sinisalu ametiaja pikendamise, kuid viimasel hetkel võttis siseminister Andres Anvelt (SDE) selle punkti päevakorrast tagasi, sest IRL teatas, et nemad ei ole otsust Vaheri kohta veel lõplikult langetanud.

Helir-Valdor Seederi sõnul tuli ministri käik panna kinnitamine valitsuse päevakorda üllatusena ja nad soovivad lisaaega, sest IRL-i riigikogu fraktsioon ei ole ühel meelel. Olulisi küsimusi tekitab piiriehituse kallinemine, mis ka auditis kirjas.

"Töötati välja väga lühikese perioodi jooksul, kiirustades, plaanid oli liiga ambitsioonikad, prognoosid ja arvestused selle maksumuse kohta ebatäpsed ja auditi lõpuks tõdetakse, et juhtimisvigu ei tuvastatud. No kuulge, kui need eelnevalt loetud asjad ei olnud juhtimisvead, siis mis need olid? Kas tõesti vääramatu jõud?" selgitas Seeder.

Seeder lisas, et selle 120 miljoni eurose ehituse kallinemisega kaotab riik rohkem raha kui alkoholipoliitika vigadega. Samas ütles ta, et IRL-i soov ei ole tingimata näidata näpuga Vaheri suunas, vaid selgitada välja, kuidas need vead ikkagi tekkisid.

Õiguskomisjoni kuuluv Keskerakonna fraktsiooni liige Olga Ivanova aga imestas, et IRL-il ei olnud Vaheri vastu midagi, kui teemat komisjonis arutati. "See on pigem seotud sellega, et algab selline väga aktiivne valimiskampaania, aasta aega on jäänud enne valimisi ja kindlasti IRL ürtiab parandada oma reitingut," arvas ta.

Kuigi minister Anvelt loobus Vaheri esitamisest läinud neljapäeval, kavatseb ta nii Sinisalu kui ka Vaheri nime valitsusse viia järgmisel nädalal, sest sotsid on kindlad, et mõlemad on head kandidaadid ja ka piiriehitust puudutava auditiga on IRL-il olnud aega juba märtsist tutvuda.

Õiguskomisjoni kuuluv Liisa Oviir (SDE) peab Seederi käiku kohatuks.

"Kui öelda sel samal hommikul, kui asi läheb juba valitsusse, õiguskomisjon on selle juba heaks kiitnud, siis ühe inimese poolt tõmmata pidurit, siis see on, ma veelkord ütlen, see on kohatu. Elmar Vaheri tähtaeg lõpeb 2. maiga, Arnold Sinisalu aeg lõpeb juuni keskel, seal on natuke ajavahemikku. Aga Elmar Vaheri puhul, nüüd määratakse kt ja kõik see muu. Milleks seda vaja on?" küsis ta.

Siseminister määrab peadirektori kohusetäitjaks Elmar Vaheri. Järgmise nädala kolmapäeval arutab teemat uuesti IRL-i fraktsioon ja siis saab näha, kas Vaher jääb peadirektori kohusetäitjaks pikemalt kui üheks päevaks või kinnitatakse ta juba päev taas hiljem ametisse.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: