X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Idapiiri ehitus läheb seni arvatust 2,5 korda kallimaks

{{1517498040000 | amCalendar}}
Uue piiriposti nr 1 paigaldamine, pildil PPA peadirektor Elmar Vaher, president Toomas Hendrik Ilves ja siseminister Hanno Pevkur.
Uue piiriposti nr 1 paigaldamine, pildil PPA peadirektor Elmar Vaher, president Toomas Hendrik Ilves ja siseminister Hanno Pevkur. Autor/allikas: PPA

Siseminister Andres Anvelt sai täna politsei- ja piirivalveametilt (PPA) kalkulatsiooni, millest selgus, et Eesti idapiiri ehitus läheb seni arvatust üle 2,5 korra kallimaks. Anvelt algatas seetõttu siseauditi, uurimaks, miks nii juhtus.

2015. aasta veebruaris valitsuskabinetile esitatud esialgses hinnangus läinuks idapiiri ehitus maksma 79 miljonit eurot, kuid värskelt valminud ehitusprojektide kohaselt läheb idapiir 118 miljonit eurot kallimaks, teatas siseministeerium.

Anvelti (SDE) kinnitusel läheb idapiiri ehitus edasi nagu ka eelnevatel aastatel. Tänavuseks aastaks planeeritud tegevused jätkuvad. "Eesti saab endale parima idapiiri, mis on ühtlasi Euroopa Liidu ja NATO välispiir ning selles järeleandmisi ei tehta. Antud olukorda tuleb aga kindlasti arutada vabariigi valitsuses," ütles Anvelt.

Siseminister algatas siseauditi, et selgitada välja, kuidas idapiiri väljaehitamise projekti ette valmistati ja miks ehitusprojekt viibis.

"Audit peab kontrollima, kas idapiiri väljaehitamise planeerimisel tehti vigu, kas kalkulatsioonide puhul toetuti objektiivsetele andmetele ning miks on hinnavahe nii suur," sõnas Anvelt, kes soovib soovib enne politsei- ja piirivalveameti peadirektori ametisse nimetamise jätkamist saada selged vastused.

PPA peadirektor: rasked tingimused, Natura 2000 ala

PPA peadirektor Elmar Vaher ütles, et eelkõige muudavad piiriehituse esialgsest hinnangust oluliselt kallimaks ehituseks väga rasked loodustingimused, soised alad, Natura 2000 ala tingimused, kõrge pinnavesi ja selle ärajuhtimise vajadus. Samuti lähevad arvatust kallimaks piiri valvamise tehnoloogilised lahendused.

"PPA on projekteerimistööde ettevalmistamisest alates partnereid informeerinud, et piiri väljaehitamise lõplik hind kujuneb pärast projekteerimist. Nii suuremahulist ehitust saab eelarvestada vaid juhul, kui on tehtud uuringud, ehituslik, tehniline ja IT-projekt,“ kommenteeris Vaher.

Pevkur: ebameeldiv üllatus

Endise siseministri, opositsioonilise Reformierakonna esimehe Hanno Pevkuri sõnul on politsei- ja piirivalveameti hinnang idapiiri väljaehitamise kuludele "pigem unistuste soovide kirjeldus."

"Kahtlemata on tegemist ebameeldiva üllatusega," ütles BNS-ile Pevkur, kommenteerides politsei- ja piirivalveameti kalkulatsiooni, mille kohaselt läheb idapiiri väljaehitamine arvatust üle 2,5 korra kallimaks.

"Paistab, et uus hinnang on pigem unistuste soovide kirjeldus ja praegu tuleks anda politsei- ja piirivalveametile ülesanne teha adekvaatne unistuste kärpimine," ütles Pevkur. "Piltlikult öeldes tuleb kaine talupoja mõistus appi võtta ja toreduslikud soovid projektist maha tõmmata."

Samas sõnas Pevkur, et idapiiri väljaehitamisega tuleb edasi minna.

Eesti idapiir on kokku 338,6 kilomeetrit, millest 135,6 kilomeetrit on maismaapiir. Valmiv idapiir on plaani kohaselt terves ulatuses kaetud tehnilise seire- ja valvevõimekusega.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: