IRL-i fraktsioonil on pigem etteheiteid siseministrile, mitte Vaherile ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Siim Lõvi /ERR

Politsei- ja piirivalveameti (PPA) peadirektorist Elmar Vaherist sai esmaspäeval siseministri käskkirjaga hoopis peadirektori kohusetäitja. Kuigi võimuparteid on andnud Vaheri jätkamisele heakskiidu ja teda toetas sõnades ka peaminister, on siiani lahtine, kes siiski juhib alates kolmapäevast Eesti olulisimat sisejulgeolekuasutust.

Möödunud neljapäeval, vahetult enne valitsuse istungit võttis siseminister Andres Anvelt (SDE) paljudele üllatusena päevakorrast maha punkti, millega pidi valitsus kinnitama ametisse politsei- ja piirivalvejuhi ning kaitsepolitsei peadirektori. Kuna politseijuht Elmar Vaheri ametiaeg lõpeb 2. mail ehk juba sel kolmapäeval, järgmine valitsuse istung toimub aga neljapäeval, oli veel esmaspäeva hommikul õhus võimalus, et pärast volbriööd on plats puhas ka politseijuhist, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Küsimusele, kas tema teab, kes on ülehomme Eesti Vabariigi politseijuht, vastas peaminister Jüri Ratas (KE) järgnevalt: "Mina tean seda, et siseminister on välja pakkunud, et Elmar Vaher jätkaks ja mina olen öelnud, et mina toetan Elmar Vaheri jätkamist."

"Aktuaalsele kaamerale" teadaolevalt allkirjastas aga siseminister esmaspäeval enne keskpäeva käskkirja, millega määras politseipeadirektor Elmar Vaheri peadirektori asetäitjaks varade alal ning ühtlasi ka peadirektori kohusetäitjaks. Kolmapäeval arutab Vaheri sobivust taas kord IRL-i fraktsioon, mille esimehe Helir-Valdor Seederi nõudmisel väidetavalt politsei "peata jäämine" tekkis.

"Kuna meil siin erakonna esimees on mingid sõnumid lendu lasknud, mis ei ole küll fraktsiooni poolt välja öeldud, et tuleb veel asja arutada, aga kellel siis küsimusi on, eks see saab siis kolmapäeval need küsimused ära küsida Elmar Vaheri käest. Aga kõik varasemad arutelud ja kohtumised, mis on olnud, seal küll ei ole tekkinud kordagi küsimust, et Elmar Vaher ei peaks jätkama politsei peadirektori ametikohal järgmisel ametiajal. Ja mina isiklikult olen jätkuvalt Elmar Vaheri kandidatuuri poolt ja kavatsen seda toetust avaldada ka kolmapäeval fraktsiooni koosolekul," selgitas riigikogu õiguskomisjoni liige Raivo Aeg (IRL).

IRL-i fraktsiooni aseesimees Priit Sibul toetab ka Vaheri jätkamist ja ei näe Vaheri fraktsiooni ette kutsumisel mõtet. Seda enam, et varasemalt on nad sellest kohtumisest loobunud, kuna seoses piiriauditiga saadi küsimused ära küsida.

"Jaa, sest me ju teame Elmar Vaheri töid ja tegemisi, selles mõttes ei ole Elmar Vaheriga mingeid probleeme," märkis Sibul.

Miks siis ikkagi jäid politseijuhid eelmisel neljapäeval ametisse kinnitamata?

"Meil oli varasemalt siseministriga kokkulepe, et enne, kui ta valitsuse päevakorda selle paneb, siis ta mainib meile, sest meil enamus fraktsiooni liikmeid toetab, aga mõnedel oli veel küsimusi ja siis meil jäigi kokkulepe siseministriga, et enne, kui ta selle päevakorda lülitab, meiega ka suhtleb, aga seda kahetsusväärsel kombel möödunud nädalal ei toimunud. Aga me nüüd kolmapäeval arutame ja langetame oma lõpliku seisukoha," põhjendas Sibul.

Täpsustavale küsimusele, et kas pigem on IRL-i fraktsioonil etteheited siseministrile, mitte aga politseijuhile, vastas Sibul nii: "No kukub nii välja küll."

Politseijuht Elmar Vaher ei soovinud esmaspäeval teemat "Aktuaalsele kaamerale" kommenteerida.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: